Tyrimas: specialistų vadovavimas projektuose – galimybės ir rizikos
2021-04-30

ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto mokslininkai kartu su „BI Norwegian Business School“ profesoriumi Ralf Müller tyrinėjo horizontalią lyderystę projektuose.

Horizontalioji lyderystė tai – dažname projekte taikoma, tačiau nepakankamai tyrinėta lyderystės sritis. Vienas pavyzdžių – kai ekspertines žinias turinčiam projekto komandos nariui projekto vadovas skiria vadovauti su šia specifine sritimi susijusiems projekto darbams. Toks specialistas formaliai nėra viršesnis už savo kolegas, tačiau projekte jo situacija skiriasi nuo kitų kolegų.

Ankstesniuose straipsniuose mokslininkai tyrė, kaip įvyksta toks horizontalaus lyderio paskyrimas. Tuo tarpu šiame tyrime kartu su prof. R. Müller buvo nagrinėjama, kas įtakoja sėkmingą arba nesėkmingą tokio bendradarbiavimo baigtį.

Horizontalaus lyderio kompetencija ir užduočių atlikimo kokybė paskirtoje srityje yra svarbūs kriterijai. Jei rezultatai yra puikūs, tai skatina abi šalis tęsti tokią bendradarbiavimo formą ir judėti link mažiau formalios kontrolės. Kai paskirtos srities rezultatai nepatenkinami, paprastai pradedamos taikyti vis formalesnės kontrolės priemonės ir judama link horizontalios lyderystės nutraukimo.

T.y. kraštutinėse situacijose nerasta didesnių siurprizų – kai užduotys atliekamos puikiai, šalys siekia tęsti tokį bendradarbiavimą, kai atliekamos prastai – siekia nutraukti.

Kaip neretai būna gyvenime, dauguma situacijų yra tarp kraštutinumų. Tyrėjai detaliau pažvelgė, kas lemia kad „nekraštutinėse“ situacijose toliau tęsiamas horizontaliųjų lyderių paskyrimas arba kodėl jis nutraukiamas, nes būtent tokios neapibrėžtos situacijos suteikia daugiau galimybių paveikti bendradarbiavimo rezultatus.

Atskleista, kad neskiriant pakankamai dėmesio horizontalaus lyderio paskyrimo momentui, tai kelia rizikų abiem šalims ir gali sąlygoti priešlaikinį tokio vadovavimo nutraukimą. Siekiant to išvengti siūloma detaliai aptarti šiam paskyrimui keliamus lūkesčius ir įvardinti kriterijus, kuriais lemiantis bus vertinama sėkmė. Abiem pusėms siūloma iš anksto padiskutuoti apie užduočių srities kontekstą: biudžeto apribojimus, galimus apimties pasikeitimus. Siūloma detaliai aptarti horizontalios lyderystės paskyrimo pabaigos detales, skiriant dėmesio detalėms kaip bus grįžtama iš horizontalaus lyderio į specialisto rolę. Visa tai padėtų sklandžiau vykdyti projektus, išlaikyti motyvuotus ekspertus ir darnią komandą

Tyrimo autoriai:
ISM universiteto profesorė dr.Raimonda Alonderienė,
BI Norwegian Business School Prof. Ralf Müller,
ISM universiteto Vadovų magistrantūros Taikomosios organizacijos psichologijos modulio vadovė Margarita Pilkienė,
ISM universiteto Vadovų magistrantūros Projektų valdymo modulio vadovas doc. dr. Saulius Šimkonis
ISM universiteto docentas dr. Alfredas Chmieliauskas

Detali informacija apie tyrimą:

R. Alonderienė, R. Müller, M. Pilkienė, S. Šimkonis and A. Chmieliauskas, „Transitions in Balanced Leadership in Projects: The Case of Horizontal Leaders,“ in IEEE Transactions on Engineering Management, doi: 10.1109/TEM.2020.3041609.