Nuosavas verslas studijų metais – misija įmanoma
2021-07-28
Andžej Rynkevič, įmonės „Baltic Assist“ įkūrėjas

Iš pažiūros atrodytų, kad sukurti nuosavą verslą labai paprasta: pakanka sugalvoti idėją ir ją įgyvendinti. Tačiau pastangų ir laiko reikia daug daugiau, nei gali pasirodyti. Laukiančių iššūkių nepabūgo Andžej Rynkevič – studijuodamas ISM Inovacijų ir technologijų vadybos tarptautinės magistrantūros programą, jis sėkmingai įkūrė įmonę „Baltic Assist“.

Kaip sugalvojote sukurti savo verslą? Kokia pagrindinė „Baltic Assist“ veikla?

Dirbdamas keliose skirtingose korporacijose mačiau, kiek daug potencialo turi mano kolegos, ir vis pagalvodavau, kaip jų energiją būtų galima nukreipti ne į monotonišką operacijų administravimą, o į verslo plėtrą, tarptautinių rinkų užkariavimą, Lietuvos populiarinimą bei investicijų pritraukimą į mūsų šalį.

„Baltic Assist“ apima finansų ir kitų sričių, kaip antai IT, klientų aptarnavimo, duomenų analizės paslaugų, teikimą tarptautiniu lygmeniu.

Savo verslą sukūrėte dar sėdėdamas ISM auditorijoje. Ar universitete įgytos žinios padėjo steigiant įmonę?

Tiek universitete įgytos žinios, tiek aplinka, kurioje buvau (į verslą orientuotos studijos, tarptautinio lygio dėstytojai: tiek teoretikai, tiek praktikai), suteikė pasitikėjimo savimi. Verslo pradžioje tikrai galėjau pritaikyti universitete sukauptas žinias įvairiose situacijose.

Kuo svarbus nuolatinis mokymasis vadovo kelyje?

Laikausi nuostatos, jog yra du keliai – arba riedi žemyn, arba važiuoji pirmyn. „Status quo“ versle – laikinas reiškinys, kuris anksčiau ar vėliau baigiasi riedėjimu į vieną ar kitą pusę. Man asmeniškai „status quo“ neegzistuoja.

Tai ypač aktualu šiandien, kai viskas keičiasi neregėtu greičiu. Norint, kad verslas pirmautų savo srityje, reikia užtikrinti, jog visi įmonės padaliniai (finansų, rinkodaros, pardavimo, operacijų…) veiktų efektyviai, naudotųsi naujausiomis technologijomis. Taip pat svarbu siekti, kad suburta komanda nenustotų siūliusi naujų idėjų, tačiau toną turi duoti pats vadovas. Norėdamas sėkmingai įgyvendinti šiuos tikslus, vadovas privalo nuolat tobulėti ir rodyti pavyzdį kitiems.

Kur esate dabar, kaip augate?

Esu ten pat, kur ir anksčiau, –  nuolatiniame mokymosi procese. Kiekvienais metais verslas žengia į priekį, tenka susidurti su naujais iššūkiais. Jų sprendimas yra didžiausias mokymosi šaltinis. Prie to gali prisidėti ir literatūra, seminarai, kursai. Nuolat ieškau, kur galėčiau tapti geresnis nei vakar.

Kokios savybės reikalingos žmogui, norinčiam kurti savo verslą, jį auginti, dirbti su komanda? Ar šių savybių galima išmokti?

Tiesiog noro neužtenka, nes tai labai sunkus kelias, ypač pirmaisiais metais. Noras yra gera pradžia, bet jį turi papildyti vienas iš šių elementų (sąrašas nėra baigtinis): siekis sukurti kažką nauja, išspręsti konkrečią problemą ar noras padaryti kažką geriau nei kiti. Svarbu identifikuoti tikslus ir jiems skirti 120 proc. savo jėgų.

Esamiems ir būsimiems ISM studentams, kurie pradeda ar keičia savo karjeros kelią, linkiu išnaudoti savo laiką maksimaliai naudingai. Nė neabejoju, kad viskas, ką išmokstame, gali praversti kritiniu momentu.