Nesėkmingi projektai reiškia nuostolius: kaip vadovai gali sumažinti rizikas?
2021-09-09

Nesėkmingas projektas organizacijai reiškia nuostolius – kartais šimtus, kartais tūkstančius, o kai kuriais atvejais ir milijonus eurų. Nėra vienos priežasties, kodėl projektai patiria nesėkmę, nes visi jie unikalūs, kiekviena organizacija turi savo reikalavimus, skirtingas komandas, metodikas ir gebėjimus. Tačiau yra būdų, kaip išmokti projektus suvaldyti geriau.

Žinoma prodiuserė Lineta Mišeikytė, kuri yra dirbusi prie tokių garsių lietuviškų kino juostų, kaip „Tadas Blinda. Pradžia“, „Ekskursantė“ ar HBO užsakymu nufilmuotų mini serialų „Jekaterina Didžioji“ ir „Černobylis“ dalijasi savo patirtimi ir priimtu sprendimu ISM Vadovų magistrantūroje studijuoti Inovacijų ir projektų valdymo modulyje, kuris jau šiandien atneša lauktus rezultatus ir padeda jai projektus suvaldyti daug geriau ir sėkmingiau.

„Kuomet tenka dirbti su tokiais užsakovais, kaip BBC ar HBO, nebeužtenka ir 20 metų kino industrijoje sukauptų žinių, atsiranda vadybinių įgūdžių poreikis. Siekis efektyviau valdyti projektus mane atvedė į ISM Vadovų magistrantūrą. Tai buvo vienas geriausių mano sprendimų. ISM man visus dalykus sudėliojo iš naujo, leido į savo darbą pasižiūrėti naujai, todėl dabar galiu dirbti lengviau, su didesniu džiaugsmu. Pamačiau, ką kine galima keisti, kaip galiu efektyviau dirbti su komanda. Inovacijų ir projektų valdymo modulis mane itin praturtino. Kinas yra projektinė veikla, todėl manau, kad kiekvienas prodiuseris privalo baigti Inovacijų ir projektų valdymo modulį“, – savo patirtimi dalijasi L. Mišeikytė.

Strategija įgyvendinama per projektus

Dr. Saulius Šimkonis, ISM Vadovų magistrantūros Inovacijų ir projektų valdymo modulio vadovas sako, kad šis modulis svarbus tiems, kurie siekia, kad projektai ir iniciatyvos organizacijoje būtų vykdomos sėkmingiau. Čia įgytos kompetencijos padės suvaldyti projektus bei pagerinti projektų valdymo kompetencijas.

„Projektų valdymas yra būdas organizacijos strateginėms iniciatyvoms įgyvendinti. Strategijos įgyvendinimui reikia pokyčio, o pokyčių įgyvendinimui reikalingas technikų rinkinys, vadinamas projektų valdymu. Unikalus modulio turinys yra paremtas šiuolaikiniu požiūriu į projektų valdymo procesus ir jų tobulinimą vadovaujantis organizacijų strateginiais tikslais, o struktūra orientuota į žinių ir gebėjimų auginimą, studijuojant mokslines publikacijas, atliekant grupines užduotis ir pristatant jų rezultatus, diskutuojant bei kritiškai vertinant kolegų darbo rezultatus“, – sako dr. S. Šimkonis.

Jis taip pat pažymi, kad visi modulio dėstytojai turi daug patirties vykdant projektų, programų ar portfelių valdymą organizacijose. Todėl kiekvienas modulio dalyvis gaus veiksmingų patarimų ir žinių, padėsiančių sėkmingiau įgyvendinti projektus.

Konkretus planas organizacijai

Šį modulį pasirinkę vadovai jau nuo pat pirmos studijų dienos imasi praktinio tiriamojo darbo, skirto organizacijos projektų valdymo brandai pakelti, kurį atlieka trijų žmonių grupėse ir daro visų studijų metu. Projektas kuriamas vieno iš grupės dalyvių organizacijai, todėl kas trečias studijas baigia turėdamas konkretų planą, kaip pagerinti organizacijos projektų valdymo brandą.

„Tiriamasis darbas padeda išsiaiškinti, kaip geriau ir sėkmingiau vykdyti projektus organizacijoje. Dėstytojai studentus supažindina su įrankiais, modeliais, dalyvauja reguliariose konsultacijose bendroje grupėje, turi grįžtamojo ryšio sesijas. Pagal tyrimo rezultatus parengtas projektas beveik visuomet yra įgyvendinamas tiriamoje organizacijoje“, – sako dr. S. Šimkonis.

Žinios – ir mažesnių, ir megaprojektų vadovams

Studijų metu vadovai supažindinami su projektų valdymu iš įvairių pusių. 10 metų vadovavimo patirtį logistikos ir energetikos sektoriuose sukaupęs dėstytojas Liutauras Varanavičius studentus supažindins su megaprojektais ir jų ypatumais.

„Megaprojektai – tai ilgai trunkantys ir dažnai daug šalių įtraukiantys projektai, turintys didelį poveikį visuomenei. Nepasisekę didelio masto projektai dažnai atneša didelius nuostolius. Čia megaprojektus valdantys profesionalai gaus įžvalgų, kaip juos padaryti pasikartojančiai sėkmingesniais“, – sako S. Šimkonis.

Daugiau nei 19 metų konsultavimo ir mokymų patirties projektų, programų ir portfelių valdyme sukaupęs dėstytojas Ivars Rungis studentus supažindins su projektų portfelio valdymu. Jo paskaitose studentai išgirs, kaip teisingai sudaryti projektų portfelį, kaip išsigryninti, kurie projektai reikalingi, kuriems suteikti aukštesnį prioritetą, o kurių geriau atsisakyti.

„Ši informacija aktualiausia organizacijų, padalinių vadovams, visų, kurie jaučia, kad projektų turi daugiau negu resursų ir reikia atsirinkti tuos, kurie padės organizacijai greičiausiai priartėti prie strateginių tikslų. Kai kurios organizacijos ne visas iniciatyvas įvardija, kaip projektus, todėl joms nepriskiriami projektų vadovai, jos nėra valdomos, kaip projektai, todėl dažniau patiria nesėkmę. Tai, kaip ir per ilgai užsitęsę ir nenaudingi projektai yra dar viena dėmesio ir sprendimo reikalaujanti problema. Apie visa tai Ivars Rungis pasidalins savo paskaitų metu“, – sako dr. S. Šimkonis.

Visus projektus įgyvendina komanda

Studijų metu vadovai stiprins ne tik projektų valdymo įgūdžius, bet į šią užduotį pasižiūrės ir iš minkštųjų kompetencijų reikalaujančios pusės. Birutė Ruplytė, ISM Executive School konsultantė-ekspertė, psichologė paskaitų metu dėstys apie komandų subūrimo ypatumus, motyvacijos svarbą, projektų vadovo ir komandos santykį.

„Visus projektus galų gale įgyvendina komanda, todėl labai svarbu dėmesį sutelkti ne tik į techninius iniciatyvų įgyvendinimo aspektus, tačiau ir į užduotis atliekančią žmonių grupę. Birutės Ruplytės paskatų metu vadovai turės dviejų dienų išvažiuojamąjį vizitą, kurio metu vadovai artimiau susipažins su drauge studijuojančiais kolegomis, išbandys konkrečias paskaitų metų pristatomas technikas“, – sako S. Šimkonis.

Organizacijose vis labiau populiarėja judrusis projektų valdymas (angl. k. agile), kuris savo pobūdžiu itin skiriasi nuo tradicinio projektų valdymo. Inovacijų ir projektų valdymo modulio metu paskaitų dalyviai nagrinės judriojo projektų valdymo būdą, aiškinsis kaip jo principus ir technikas galima panaudoti vykdant įvairias iniciatyvas.

Be viso to, vadovai Inovacijų ir projektų valdymo modulyje sužinos apie kritinės grandinės projektų valdymą, organizacijos projektų valdymo brandą, projektų valdymo biurą (PMO), išgirs, kaip surasti organizacijai tinkamos strategijos, metodo ir kultūrą atitinkančio projektų valdymo būdą.

Inovacijų ir projektų valdymo modulio studijų pradžia jau rugsėjo mėnesį. Iki priėmimo pabaigos liko vos kelios savaitės. Daugiau informacijos ČIA.