Dvylikta klasė ir egzaminų baimė: ką pataria psichologai ir buvę abiturientai?

Naujienos
2023-01-25

Visu greičiu artėjant brandos egzaminams, dvyliktokus neretai užklumpa baimės jausmas: „kaip į egzaminus eiti užtikrintai?“. Lyderystės ekspertai, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto atstovai ir buvę abiturientai papasakojo, kas padeda dvyliktoje klasėje sustiprinti pasitikėjimą savimi. Tarp patarimų – rasti individualų būdą mokytis, savanoriauti, o apsisprendus dėl studijų, nedelsti ir rezervuoti vietą universitete dar prieš egzaminus bei taip susižerti visas naudas.

Dvyliktos klasės baimės ir kaip su jomis gyventi?

Abiturientų baimės, tarp kurių viena ryškiausių egzaminų, anot organizacijų psichologės ir mentorės Lauros Kozlovaitės, kyla dėl nežinomybės jausmo – kas laukia ateityje? Anot ekspertės, kai kuriems moksleiviams baimės jausmas dar labiau sustiprėja, jeigu šie jaučia stiprų išorės – draugų, mokytojų ar tėvų – spaudimą. Pavyzdžiui, tėvai investavo į sūnaus ar dukros mokslus, todėl abiturientas jaučia, kad jokiu būdu negali jų nuvilti.

„Visada plyšta širdis girdint, kad jaunas žmogus gyvena ne savo, o tėvų, pasitaiko, kad net ir mažo miestelio bendruomenės gyvenimą, kuri apie žmogų sukūrė paveikslą, kaip jis privalo išlaikyti egzaminus, kuo turi tapti ateityje. Visgi abiturientui labiausiai reikia jį supančių žmonių palaikymo ir padrąsinimo – kad ir kaip egzaminai pasiseks, kad ir kokį profesinį kelią tu nuspręsti pasirinkti, mes būsime šalia“, – pastebi L. Kozlovaitė.

Laura Kozlovaitė

Moksleiviai turi ne vieną įrankį, galintį padėti sumažinti egzaminų baimę ar baimes dėl ateities. L. Kozlovaitės teigimu, svarbu atrasti, kokie mokymosi būdai padeda geriausiai įsisavinti informaciją. Patartina nepamiršti stiprinti ir vidines savybes, tokias kaip drąsa, pasitikėjimas savimi ar atkaklumas. Tam gali padėti savanorystė, įvairios užklasinės veiklos, sportas ar bendravimas su karjeros specialistu, o ypač mentoriumi, galinčiu padėti jaunuoliui drąsiau priimti sprendimus ir išsigryninti artimiausius ateities siekius.

Rezervavo vietą universitete ir sunaikino egzaminų baimę

„Būdamas abiturientas, asmeniškai bendravau su veikliais, savo srityje daug pasiekusiais, žmonėmis. Jie paaiškino, kodėl nereikia bijoti egzaminų“, – intriguoja verslą studijuojantis pirmakursis Domantas Meliukštis. Kauno „Saulės“ gimnaziją vaikinas baigė su pagyrimu, o įstojęs į ISM universitetą pelnė „100 talentų stipendiją“, skiriamą aukščiausiais pasiekimais pasižymintiems studentams. Aukštojoje mokykloje Domantas rezervavo vietą dar dvyliktos klasės viduryje. „O kodėl gi ne, jei universitetą būni išsirinkęs jau šeštoje klasėje?“, – su šypsena kalba D. Meliukštis. Galutinai apsispręsti dėl studijų jam padėjo asmeninis pokalbis su startuolio „Vinted“ bendraįkūrėja Milda Mitkute.

„Milda man patvirtino, kad, besidomintiems verslu, geriausias studijų pasirinkimas Lietuvoje yra ISM universitetas. Kad būtų ramu, pateikiau studijų paraišką prasidėjus išankstiniam priėmimui. Juk buvau visiškai tikras dėl savo pasirinkimo“, – prisimena pirmo kurso studentas.

Domantas Meliukštis

Dvyliktoje klasėje Domanto gyvenimo ritmas ar pomėgiai pernelyg nepasikeitė. Tarp mokslų jis surasdavo laiko vienai mėgstamiausių veiklų – savanorystei. Tai padėjo gyventi įprastą gyvenimą ir nepasiduoti baimėms ar nežinomybei.

„Dar devintoje klasėje prisijungiau prie antreprenerystės ir finansinio raštingumo ugdymo organizacijos „Lietuvos Junior Achievement“, kur iki šiol vadovauju Alumni klubui. Drąsiai galiu sakyti, kad tai vieta, kurioje kiekvienas jaunas žmogus patikės savo jėgomis. Nemažai laiko praleidau „Rotary“ organizacijoje ir Lietuvos moksleivių sąjungoje. Įsidrąsinau organizuoti renginius, valdyti projektus, skambinti verslo atstovams, rengti susitikimus, susitarti dėl to, ko man reikia. Ne tik įgavau pasitikėjimo savimi, bet ir išlavinau viešojo kalbėjimo įgūdžius“, – prisimena Domantas.

Kai pasaulį paralyžiavo pandemija ir visi užsidarė namuose, Domantas ryžosi akis į akį pabendrauti su jį įkvepiančiais verslininkais ir daug pasiekusiais žmonėmis. Susikūręs „LinkedIn“ paskyrą, moksleivis kviesdavo jam įdomius žmones į nuotolinius susitikimus, o suvaržymams atlaisvėjus – puodeliui kavos.
„Tai buvo karjeros aukštumų jau pasiekę žmonės, kurie man kartojo: „Bijojau brandos egzaminų, jaudinausi, bet gauti rezultatai niekaip nenulėmė mano ateities karjeros“. Šį sakinį išgirdau daugybę kartų ir nusiraminau. Supratau – kad ir kaip egzaminai susiklostys, jei tik sieksiu savo tikslų, viskas eisis gerai“, – prisimena pirmakursis.

Turėjo planą A, B ir C

Nuoseklumas ir aiškus planas, kaip mokytis dvyliktoje klasėje, gali moksleiviams suteikti užtikrintumo ir pasitikėjimo savimi. Kauno Jono Pauliaus II gimnaziją su pagyrimu baigusi Greta Mizeikytė sako, kad surado efektyviausią asmeninį būdą, kaip ruoštis egzaminams. Anot Gretos, jai geriausia įsisavinti medžiagą iš savų konspektų, todėl juos ėmė ruošti jau vienuoliktoje klasėje, o prieš egzaminus kartojosi būtent iš sistemingai sukurtų užrašų.

Greta Mizeikytė

Dvyliktos klasės viduryje Greta jautėsi apsisprendusi, kur studijuos, todėl studijų paraišką į ISM pateikė per išankstinį priėmimą. Ji prisimena, kad jaustis ramiau prieš egzaminus padėjo turėtas planas A, B ir C.
„Bet kuriuo atveju ketinau mokytis ISM universitete. Tačiau mano planas A buvo gauti „100 talentų stipendiją“, kuri padengia visą studijų kainą. Planas B – pretenduoti į pusę studijų kainos dengiančią stipendiją. O planas C – studijuoti su 25 proc. stipendija, kurią jau buvau užsitikrinusi per išankstinį priėmimą“, – prisimena ISM Finansų programos pirmakursė, kuriai pavyko pasiekti ir įgyvendinti turėtą planą A.

Jei dėl karjeros krypties Gretai teko ilgiau pasvarstyti ir nuspręsti, ką veikti jai yra įdomiausia, tai dėl universiteto mergina apsisprendė gana lengvai. „Mano nuomone – ISM yra lyderis, siekiantiems įgyti išsilavinimą finansų ar verslo srityse“, – neabejoja studentė.

Per išankstinį priėmimą užsitikrina stipendijas

Abiturientai vis dažniau pasirenka nedelsti ir studijų vietą aukštojoje mokykloje rezervuoti dar prieš brandos egzaminus. Net 68 proc. būsimų studentų ISM pasirenka vykstant išankstiniam priėmimui, t.y. sausio–balandžio mėnesiais. Studentai ne tik nori kuo anksčiau užsitikrinti vietą studijų programoje ir ramiai ruoštis egzaminams, tačiau ir siekia stipendijų.

„Per išankstinį priėmimą geriausiai pasirodžiusiems abiturientams atitenka 25 proc. stipendijos studijoms ISM universitete. Tai unikali galimybė ir moksleiviai jos nepraleidžia. Žinoma, abiturientai siekia ir didesnių stipendijų, kurios padengia 75 proc. ar net visą studijų kainą. Šios stipendijos skiriamos jau sulaukus egzaminų rezultatų, tačiau skirstant stipendijas, ISM priėmimo komisija visuomet atsižvelgia, ar moksleivis pateikė stojimo paraišką išankstinio priėmimo metu, nes tai parodo žmogaus motyvaciją“, – sako ISM priėmimo vadovė Aistė Karoblė.

Aistė Karoblė

Ką gi reiškia gerai pasirodyti ISM išankstinio priėmimo metu? Tai gebėti atskleisti savo kryptingą domėjimąsi patinkančia sritimi, pavyzdžiui, verslu, rinkodara, ekonomika, finansais ar kitomis. Universitetas visuomet įvertina, kiek aktyviai moksleivis buvo įsitraukęs į užklasines veiklas ar savanoriavo. Be to, išankstinio priėmimo metu atsižvelgiama ir į moksleivio metinius pažymius nuo 10 klasės. „Tad net jeigu egzamino metu nesėkmė pakišo koją, bet abiturientas jau užsitikrino 25 proc. stipendiją, tai ją ir išlaikys. Mes būname įvertinę visą sukauptą moksleivio patirtį, matėme jo mokyklinius rezultatus, kitaip tariant, žvelgiame į visumą, o ne į vieno egzamino rezultatą“, – kalba A. Karoblė.

Su svajonių darbdaviu kviečia susipažinti dar mokykloje

Stipendija – ypač svarbi, bet ne vienintelė vertė, kurią gauna labiausiai motyvuoti ir per išankstinį priėmimą studijų paraišką pateikę abiturientai. Kasmet universitetas tokiems moksleiviams pateikia papildomų naudų. Pavyzdžiui, šiemet visi stojimo paraiškas ISM pateikę sausio-vasario mėnesiais, gaus išskirtinę teisę dalyvauti kovo mėnesį vyksiančiose ISM karjeros dienose. Įprastai šis vienas laukiamiausių metų renginių būna skirtas tik esamiems universiteto studentams.

„Karjeros dienose dalyvauja mūsų partneriai – stipriausi Lietuvos ir tarptautiniai verslai. Moksleiviai galės susipažinti ir pabendrauti su įmonių atstovais bei užmegzti vertingų ryšių. Tai neeilinė proga sužinoti, kokios karjeros galimybės laukia baigus ISM, o gal net parodyti įmonių atstovams savo CV ir gauti grįžtamąjį ryšį. Be to, bus galima iš pačių darbdavių išgirsti, kaip jie vertina ISM studentus“, – kalba A. Karoblė.

Pradėti studijuoti kur kas smagiau, kai auditorijose sveikinasi jau pažįstami veidai. Todėl išankstinio priėmimo metu studijų vietas rezervavę moksleiviai taip pat turės galimybę iš anksto pabendrauti su ISM dėstytojais bei prisijungti prie uždaros „Facebook“ grupės. Joje galima susipažinti su būsimais kurso draugais ar, pavyzdžiui, ieškoti bendraminčių, kurie, studijoms prasidėjus, norėtų kartu nuomotis būstą sostinėje. Na, o brandos egzaminų sesiją abiturientai uždarys su pačiomis geriausiomis emocijomis – jie bus laukiami viename populiariausių ISM vasaros renginių – „Bye Bye Exams Fest“.

Daugiau apie ISM išankstinį priėmimą sužinok ČIA.