Aukščiausiose pozicijose vadovams vieniša: kaip CEO gali sau padėti?
2021-05-04

„Vadovo darbas yra kupinas vienišumo“, – vieno interviu metu yra prisipažinęs „Apple“ vadovas Tim Cook. Tokią izoliacijos būseną, kaip rodo tyrimai, išgyvena 61 proc. vadovų, kuriuos vienišumo jausmas apninka dėl ilgų darbo valandų, tenkančių atsakomybių ir neturėjimo su kuo pasidalinti naktimis keliančiais klausimais.

Rūta Bagdonavičienė, „Gintarinės vaistinės“ generalinė direktorė sako, kad vadovui tenkančios atsakomybės reikalauja netradicinio mąstymo, plačių kompetencijų ir efektyvaus sprendimų priėmimo. Pasiekti užsibrėžtų rezultatų ir rasti geriausią sprendimą jai padeda profesionali kartu bendrų tikslų link dirbanti komanda, tačiau, kai kuriuos sprendimus net ir turint stiprų užnugarį priimti reikia vienumoje. Prisijungimas prie ISM Executive MBA studijų, kaip sako pati R. Bagdonavičienė, padėjo jai įgyti reikalingų žinių, įgūdžių ir, svarbiausia, atrasti stiprią bendruomenę, gyvenančią tomis pačiomis temomis, klausimais ir ieškančią tų pačių vadovui svarbių atsakymų.

Rūta Bagdonavičienė

„Vadovo darbas kupinas sprendimų, kurių priėmimo procese neretai tenka konsultuotis su pačiu savimi. Tuomet ilgainiui tampa sudėtinga priimti geriausius, moderniausius sprendimus, kuriuos įžvelgti reikalinga diskusija, pokalbis, dalijimasis patirtimi. Todėl aštriai mąstyti, geriausius sprendimus priimti, sau nuolat iššūkius mesti siekiantiems vadovams reikalinga aplinka, kurioje veikia tokio paties lygio problemomis gyvenantys, tuos pačius klausimus keliantys ir tų pačių atsakymų ieškantys žmonės. Tokią bendruomenę radau ISM Executive MBA studijose. Vos tik pradėjusi studijuoti iš karto supratau, kad greta manęs – bendraminčiai, unikalų pasaulio suvokimą turintys ir mano tiek asmeninį, tiek profesinį gyvenimą praturtinsiantys žmonės“, – sako R. Bagdonavičienė.

Aukščiausiojo lygio vadovams – aukščiausio lygio studijos

ISM Executive MBA studijos – tai vienerių metų aukščiausiojo lygmens vadovams skirtos magistrantūros studijos, į kurias kasmet kruopščiai atrenkama tik kiek daugiau nei dvidešimties aukščiausiosios grandies vadovų grupė, pasiryžusi pasiekti pokyčio organizacijos bei asmeniniame lygmenyje. Studijų metu užmezgami stiprūs asmeniniai kontaktai, verslo partnerystės, bendri ateities projektai. Studijuojantys vadovai atranda žmones, su kuriais gali diskutuoti būtent jiems aktualiais klausimais.
Abipusiam pokyčiui – tiek organizacijos, tiek asmeniniam – reikalinga specifinių įgūdžių sinergija ir kombinacija, todėl vadovai studijų metu (Strategijos, Lyderystės, Skaitmenizavimo ir inovacijų bei Pokyčių vadybos disciplinų paskaitose) vienodai dėmesio skiria ugdydami tiek savo kietąsias, tiek minkštąsias kompetencijas.

Dr. Audronė Nakrošienė, ISM Executive MBA studijų direktorė išskiria šių studijų metu gaunamą tvirtą teorinį ir praktinį pasirengimą. Vienas iš šios programos vadovams pateikiamų iššūkių – darbas keturiose skirtingose komandose, kuriose vadovai turi ieškoti sprendimų kartu su kitais tokio paties aukščiausiojo lygio lyderiais.

Audronė Nakrošienė

„Iš pažiūros nesudėtinga užduotis – darbas komandose, iš tiesų pareikalauja daug vadovų energijos, valios, susivaldymo ir supratimo. Vadovai grupinių užduočių metu turi išeiti iš savo komforto zonos, dažnai palikti jiems taip įprastą lyderio poziciją ir prisiimti kitą – klausytojo, patarėjo, pagalbininko rolę. Geriausius sprendimus sau ir komandai jie turi rasti dažnai sau nepalankioje ir sudėtingoje aplinkoje. Toks darbas komandose atneša ryškius rezultatus tiek organizacijai, tiek pačiam vadovui. Lyderiai artimiau vienas su kitu susipažįsta, stiprina darbo komandoje, grįžtamojo ryšio teikimo ir gavimo įgūdžius, išmoksta geriau jausti kitus žmones ir dirbti su kitomis stipriomis asmenybėmis“, – sako dr. A. Nakrošienė.

Darbo komandose metu vadovai ne tik išmoksta dirbti su savimi ir kitais žmonėmis, atranda savo stipriąsias ir silpnąsias puses, tačiau ir įgyvendina realius pokyčius savo ar kolegos organizacijoje – vadovai vieno iš lyderių kompanijai ruošia strateginę analizę bei skaitmenizacijos planą, kuomet reikia pakeisti verslo modelį ar diegti inovacijas.

„Atlikta vieno iš studentų įmonės analizė atneša naudą ir nagrinėjamos organizacijos vadovui, ir drauge ją tyrusiems kolegoms. Šios užduoties metu vadovai unikalių sprendimų randa, silpnąsias bei stipriąsias organizacijos vietas identifikuoja ne tik nagrinėjamoje organizacijoje, tačiau ir savo kompanijoje. Gautos įžvalgos leidžia į savo įmonę pažvelgti nauju kampu, pritaikyti gautą informaciją ir gerinti veiklos modelį. Studijų metu pasirinktai studento kompanijai ruošiamas ir skaitmenizavimo planas. Šiam procesui reikalingas žinias apie dirbtinį intelektą, skaitmenizacijos poveikį skirtingoms industrijoms ir jos etapus studijuojantieji gauna iš stiprių praktikų ir akademikų, dėstyti ISM Vadovų MBA studijų dalyviams atvykusių iš pasaulyje lyderiaujančių verslo mokyklų, kaip „London Business School“, „INSEAD“, „IESE Business School“, – sako dr. A. Nakrošienė.

Savianalizės metu įvyksta vidiniai lūžiai

Studijų metu stiprus fokusas kreipiamas į vadovų asmeninį pokytį bei lyderystės stiprinimą. Tik vidinis pasikeitimas, savęs pažinimas bei savo sprendimų priėmimo mechanizmo supratimas gali atnešti pokyčius tolimesnėje veikloje. Anot dr. A. Nakrošienės, šis pokytis dažnai būna toks stiprus, kad vadovai iš esmės keičia savo vadovavimo stilių, darbo kryptį, o kartais, supratę, kad jie save geriau realizuotų kitur, ir veiklos kryptį.

„Per vienerius studijų metus čia besimokantys vadovai akivaizdžiai pasikeičia. Lyderystės disciplinos metu jie daug laiko skiria sau, savęs pažinimui, savianalizei. Programos metu atliekamas psichologinis lyderystės profilio testas, kurio metu 360 laipsnių tyrimo pagrindu, identifikuojamas lyderystės efektyvumas, kūrybiškumo kompetencijos, polinkis į reaktyvumą, asmenybės bruožai, atskleidžiami įsitikinimai ir mąstymo būdas. Išmatuotos net 29 kompetencijos padeda vadovui atpažinti savo elgsenos priežastis. Koučingo sesijų metu, vadovai intensyviai ieško savo elgsenos keitimo būdų ir turi puikią galimybę auginti savo lyderystės potencialą “, – sako dr. A. Nakrošienė.

Lyderystės paskaitų metu vadovai turi inicijuoti realų su lyderyste, komandų formavimu, kompanijos kultūros keitimu, darbuotojų motyvacija susijusį pokytį organizacijoje. Anksčiau stipraus kontrolės mechanizmo, būdingo aukštas pareigas užimantiems vadovams, valdomo lyderio kūrybiškumas išlaisvinamas, atsiskleidžia vizionieriaus matymas, jis tampa labiau savimi pasitikintis, o gautos žinios panaudojamos pokyčių įgyvendinimui savoje organizacijoje.

Baigiamasis darbas CEO lygmeniu – pokyčių įgyvendinimas Afrikoje

ISM Executive MBA studijų išskirtinumas – savaitės kelionė į pietų Afriką, kuomet vadovai skrenda inicijuoti realaus pokyčio nevalstybinėje ar itin žymioje pasaulinėje organizacijoje, kaip „Revlon“ ar „Adidas“. Keiptaune vykstančiame projekte vadovų komandos suburiamos į penkių žmonių grupes.

„Drauge su EMBA studentais į Pietų Afrikos Respubliką išvyksta ir dalis programos dėstytojų, kurie vadovus konsultuoja viso vizito Keiptaune metu. Dalį dienos konsultacinio projekto dalyviai praleidžia jiems paskirtoje organizacijoje, kitą pusę susitikdami su tų organizacijų klientais bei konsultuodamiesi su lektoriais ieško sprendimų. Tai įtemptas etapas. Vadovai ieško atsakymo, juos spaudžia laikas, atsiranda konfliktinių situacijų komandoje. Tad jiems reikia susidoroti ir su stresu, ir įtemptai dirbti, ir veikti kaip vienai komandai“, – sako dr. A. Nakrošienė.

Visų studijų metu nuveikti darbai, įgyvendinti tikslai ir vidiniai pasikeitimai vainikuojami vadovų TED tipo kalba apie lyderystę, asmeninį ar studijų metų įvykusį pokytį. Tai metas, kuomet aukščiausiosios grandies vadovai parodo savo pažeidžiamumą, jautrumą, prisileidžia kitus labai arti, parodo begalinį pasitikėjimą, kurį atskleidžia ir savo kalbose.

Priėmimas į ISM Executive MBA studijas jau vyksta. Numatoma studijų pradžia – 2021 lapkričio mėn. Daugiau apie studijas ČIA.