Vienišumas – nematoma aukščiausiojo lygio vadovų darbo pusė

Naujienos
2021-10-05

Iš pirmo žvilgsnio vadovo darbas gali atrodyti kaip svajonių karjera – statusas, puikus atlyginimas ir autoritetas. Tačiau aukščiausioji pozicija daugeliui lyderių atneša ne tik sėkmę, bet ir vienišumą.

 

„Harvard Business Review“ tyrimas rodo, kad vienatvę savo darbe patiria kas antras vadovas, iš kurių net 61 proc. jaučia neigiamą šios būsenos poveikį darbo rezultatams. Kaip sako dr. Audronė Nakrošienė, ISM Executive MBA studijų direktorė, lyderis jaučia nuolatinį spaudimą generuoti aukščiausius rezultatus ir užtikrinti sėkmę, o ši nenutrūkstama įtampa sustiprinama deleguota atsakomybe organizaciją vesti teisinga kryptimi ir priimti geriausius sprendimus vienumoje.

 

„Vadovai kasdien susiduria su milžiniškais iššūkiais ir kompleksinėmis problemomis, kurių sprendimų ieško kartu su komanda, bet visgi galutinis sprendimas dažnai būna priimamas vienatvėje. Į ISM Executive MBA studijų programą dėl žinių atėję vadovai neretai supranta radę vietą, kurioje ne tik stiprinamos jų įvairiapusės kompetencijos, tačiau užmezgami ryšiai su tokiomis pačiomis problemomis gyvenančiais bendraminčiais, vienodo lygio klausimus ir temas nagrinėjančiais vadovais, panašių atsakymų ir draugiško peties ieškančiais lyderiais. Vadovai užmezga santykius su žmonėmis, kurie tampa jų patarėjais, patikėtiniais ir draugais ne tik programos metu, tačiau ir po studijų baigimo“, – sako dr. A. Nakrošienė, ISM Executive MBA studijų direktorė.

 

12 mėnesių lyderystės transformacija

 

Vienatvės jausmą sumažinti ir komfortiškai šioje būsenoje jaustis siekiantis vadovas turi ne tik susikurti bendraminčių ratą, tačiau pasiryžti keistis ir pats. ISM Executive MBA studijų metu vadovo laukia 12 mėnesių lyderystės transformacijos kelionė, kurios metu elgesio, vidinės būsenos ir lyderystės pokytį pasiekti padės lyderystės ekspertė ir studijų direktorė A. Nakrošienė bei geriausi dėstytojai iš viso pasaulio.

 

Visų studijų, užduočių, projektų ir darbo komandose metu pokyčio siekiantis vadovas gilinasi į savo elgesį bei sąmoningai jį keičia reflektuodamas. Į šį procesą ISM Executive MBA studentai turi pažvelgti per tris prizmes: asmeninę, komandos nario ir organizacijos.

 

„Visų studijų metu vadovai rašo refleksijos dienoraštį, į kurį nugula 12 mėnesių savianalizė, kurioje jie vertina savo veiksmus, sprendimus, elgseną. Programa sukonstruota tokiu principu, kad lyderis patektų į nepatogias, jo reakciją iššaukiančias situacijas. Save nagrinėdamas, aiškindamasis jį išprovokuojančias aplinkybes, vadovas gauna daug vertingos informacijos, padedančios geriau save suprasti ir į tai atsižvelgiant daryti sąmoningą pokytį“, – sako dr. A. Nakrošienė.

 

Ji prideda, kad studijos yra prabangos laikas sau, kurį dėl atsakomybių gausos vidiniam tobulėjimui skirti gali labai retas vadovas. Čia lyderis gali sustoti, pagalvoti, suvokti, kaip jį mato kiti, kaip jis reaguoja įvairiose situacijose, ar jo vertybės ir misija sutampa su organizacijos ir atitinkamai daryti reikalingus sprendimus.

 

„360“ – lyderystės efektyvumo testas, padedantis pažinti ir keisti elgesį

 

Geriau save suprasti ir pasiekti lyderystės transformaciją vadovui padeda dar studijų pačioje pradžioje taip vadinamu 360 laipsnių metodu atliekamas vadovo reaktyvią ir proaktyvią elgseną, lyderystės potencialą bei efektyvumą matuojantis asmenybės testas. Jis atliekamas apklausiant patį vadovą, jo komandos narius bei partnerius ar net labai artimus jo draugus.

 

„Testo rezultatai atskleidžia reaktyvios elgsenos savybes, tokias, kaip polinkį kontroliuoti, laikyti distanciją ar norą pamaloninti kitą žmogų bei proaktyvios elgsenos savybes – autentiškumą, strateginį mąstymą, sprendimų priėmimo greitį, komandiškumą, sąmoningumą ir kt. Gavę išvadas, koučingo sesijų metu pradedame ieškoti susiformavusios elgsenos ištakų, drauge aiškinamės, kurias savybes lyderiui reikia stiprinti ir auginti. Turėdami šią informaciją vadovai pradeda sąmoningai sekti savo elgesį ir jį keisti“, – sako ISM Executive MBA studijų direktorė.

 

Vadovai turi galimybę savo rezultatus palyginti su viso pasaulio lyderiais, atlikusiais šį testą. Visgi, tendencijos rodo, kad Lietuvos vadovai neišnaudoja viso savo lyderystės potencialo, nes daugelio elgesys yra reaktyvus. Tačiau studijų metu vykstanti lyderystės transformacija padeda šią situaciją keisti. Prie to prisideda ir į programą integruotos profesionalios koučingo sesijos. Jų metu vadovai kalba jiems aktualiais klausimais, mąsto apie save, savo elgesį, pažvelgia į save ir tam tikras situacijas kitu kampu ar iš kito žmogaus perspektyvos, kalba karjeros bei kitais klausimais.

 

Žinios, kaip paruošti skaitmenizacijos planą

 

Studijų metu vadovas ne tik gilinasi į savo elgesį, reflektuoja ir keičiasi, tačiau įgauna unikalių kompetencijų, reikalingų sėkmingam organizacijos valdymui ir jos atsparumo didinimui. Kietieji įgūdžiai ugdomi darbo skirtingose komandose metu, kuomet ruošiamas strateginis, skaitmenizacijos ir lyderystės pokyčio planas.

 

Strateginio plano ruošimo metu vadovai nagrinėja vieno komandos nario organizaciją: gilinamasi į jos struktūrą, viziją, misiją, vertybes, vertės pasiūlymą, verslo modelį, finansus, apklausiami organizacijos komandos nariai ir tuomet pateikiamos rekomendacijos organizacijai. Šis darbas leidžia į organizaciją pasižiūrėti iš viršaus, ją analizuoti tiek iš vidaus, tiek iš išorės, praktiškai pritaikyti studijų metu gautas žinias.

 

Skaitmeninės transformacijos plano ruošimas iš vadovų reikalauja kūrybiškumo ir nestandartinio mąstymo. Užduoties metu lyderiai, atsižvelgdami į vykstančius dirbtinio intelekto ir skaitmeninės transformacijos procesus, kuria naujus verslo modelius pasirinktai organizacijai.

 

„Skaitmeninio plano ruošimas vadovams padeda išsiugdyti unikalią kompetenciją, kurios neįmanoma išmokti iš jokio vadovėlio. Vadovai turi įvertinti juos supančią aplinką, sektoriuje vykstančius pokyčius, mąstyti į priekį. O gautas rezultatas – skaitmenizacijos planas – labai dažnu atveju tiriamoje organizacijoje įgyvendinamas. Jį į savo įmonę parsineša kas ketvirtas ar penktas vadovas, o kiti komandos dalyviai įgauna tokiai priemonei sukurti reikalingą kompetenciją. Pavyzdžiui, pernai vienas skaitmenizacijos planą ruošęs ISM Executive MBA studentas įžvelgė nišą rinkoje ir įkūrė sėkmingą startuolį. Tai nuostabi sėkmės istorija“, – sako dr. A. Nakrošienė.

 

Ruošiant trečiąjį projektą – lyderystės pokyčio planą – programos dalyviai vyksta į Lietuvos įmones, kuriose komandos inicijuoja su organizacine kultūra ar lyderystės stiliumi susijusį pokytį.

 

Pokyčių planas Pietų Afrikos organizacijai

 

ISM Executive MBA studijų išskirtinumas – savaitės kelionė į pietų Afriką, kuomet vadovai skrenda inicijuoti realaus pokyčio nevalstybinėje ar itin žymioje pasaulinėje organizacijoje.

 

„Drauge su EMBA studentais į Pietų Afrikos Respubliką išvyksta ir dalis programos dėstytojų, kurie vadovus konsultuoja viso vizito Keiptaune metu. Dalį dienos konsultacinio projekto dalyviai praleidžia jiems paskirtoje organizacijoje, kitą pusę susitikdami su tų organizacijų klientais bei konsultuodamiesi su lektoriais ieško sprendimų. Tai įtemptas etapas. Vadovai ieško atsakymo, juos spaudžia laikas, atsiranda konfliktinių situacijų komandoje. Tad jiems reikia susidoroti ir su stresu, ir įtemptai dirbti, ir veikti kaip vienai komandai“, – sako dr. A. Nakrošienė.

 

Visų studijų metu nuveikti darbai, įgyvendinti tikslai ir vidiniai pasikeitimai vainikuojami vadovų TED tipo kalba apie lyderystę, asmeninį ar studijų metų įvykusį pokytį.

 

Priėmimas į ISM Executive MBA studijas vyksta iki spalio 22 d. Daugiau apie studijas ČIA.