Vyto ir Gretos sprendimai dėl ateities
2020-06-15

Vytas ir Greta, abu pabaigė mokyklą ir svarsto, ką veikti gyvenime. Apsispręsti nelengva, tad abu sugalvojo suteikti sau laiko svarstymams, tad po mokyklos baigimo metus laiko atostogavo.

Vytas nuo vaikystės labai svajojo apie nuosavą automobilį. Naują ir blizgantį, žinoma. Dar būdamas mokykloje mėgino išlaikyti vairavimo egzaminus, tačiau jam pavyko tik po antrojo bandymo. Tad baigęs mokyklą, beatostogaudamas įtikino tėvus jam nupirkti naują automobilį, kurio vertė 17 000 EUR. Tad netrukus, Vytas džiaugėsi naujuoju automobiliu ir puikiai leido laiką su draugais. Automobilį mylimam sūnui nupirko tėvai, paėmę paskolą iš banko 4 metams.

Greta po atostogų nusprendė, kad ji taip pat įgyvendins savo svajonę – studijuos ją dominančius dalykus universitete. Tiesa, kadangi pasirinktas universitetas vienas geriausių, 4 metų studijos jame kainuoja 17.000 EUR. Gretos tėvai abejojo jos pasirinkimu, nes studijos brangios ir jie neišgalės dukros finansuoti. Tačiau Greta atostogaudama daug domėjosi studijomis ir sužinojo, jog gali gauti lengvatinę paskolą studijoms, kurią tektų pradėti grąžinti po metų, kai jau bus baigusi studijas.

Abu jaunuoliai pradėjo savarankišką gyvenimą. 

Vytas, nusprendęs, kad studijos palauks, pradėjo dirbti automobilių servise pagalbiniu ratų montuotoju ir per mėnesį uždirbdavo po 600 EUR. Jis gyveno pas tėvus, tad jam šių pinigų užtekdavo tik automobilio priežiūrai, degalams, draudimui ir pramogoms. Praėjus trims jo karjeros metams, jis įsidarbino kitame servise už 700 EUR per mėnesį. Praėjus dar dviems metams, jis pradėjo uždirbti 800 EUR, vis dar gyveno pas tėvus. Jo penkių metų pajamos buvo 38.400 EUR, kurių vos užteko automobiliui ir pramogoms. Po penkerių metų jo tėvai jau buvo grąžinę paskolą už automobilį, tačiau automobilio vertė buvo 4 250 EUR – per penkerius metus jis nusidėvėjo 75 %. Tėvams paskola su palūkanomis kainavo 20 400 EUR, arba 425 EUR per mėnesį.

Greta, tvirtai siekdama savo tikslo, pasirašė studijų paskolos sutartį ir po atostogų pradėjo mokytis universitete. Kol kas gyveno pas tėvus. Baigusi pirmąjį kursą ji gavo darbo pasiūlymą įmonėje, kurioje atliko išankstinę praktiką. Jai buvo pasiūlytas darbas už pusę etato, atlyginimas 600 EUR per mėnesį. Studijuodama antrame kurse Greta dirbo, o trečio kurso metu nusprendė išvykti studijuoti į Norvegijos universitetą pagal dvigubo diplomo programą. Metus pastudijavusi Norvegijoje, išmokusi norvegų kalbą, ji grįžo į Lietuvą pabaigti studijų. Jai grįžus įmonė, kurioje dirbo anksčiau, jai pasiūlė sugrįžti ir dirbti pilnu etatu už 1 500 EUR. Tačiau studijuodama Norvegijoje Greta dalyvavo įvairiuose projektuose su įmonėmis ir susipažino su vienos didžiausių Norvegijos kapitalo telekomunikacijos įmonių atstovais. Ši įmonė veikia ir Lietuvoje. Greta buvo aktyvi studentė, jos gerus studijų rezultatus netruko pastebėti Norvegų įmonės vadovai ir jai grįžus į Lietuvą pasiūlė darbą už 1 800 EUR per mėnesį Lietuvos filiale. Suprantama, Greta pasirinko darbą norvegiškoje įmonėje, kurioje dirbo visus metus studijuodama ketvirtame kurse ir dar metus po studijų baigimo. Gretos penkerių metų pajamos buvo 50 400 EUR. Būdama ketvirtame kurse ji išsinuomavo butą ir išsikraustė iš tėvų namų. Paskolą už studijas Greta pradėjo grąžinti po penkerių metų (skaičiuojant nuo studijų pradžios). Mėnesio paskolos grąžinimo įmoka buvo 120 EUR.

Dar po 3 metų po studijų baigimo Greta pradėjo vadovauti įmonės padaliniui ir jos atlyginimas per mėnesį pakilo iki 2 100 EUR. Greta pradėjo svarstyti apie studijas vadovų magistrantūros programoje.

Vyto ir jo tėvų investavimo sprendimų rezultatai:

Automobilio kaina 17 000 EUR.
Automobilio kaina su paskolos palūkanomis 20 400 EUR
Automobilio kaina per dieną (per keturis metus su palūkanomis, neskaičiuojant naudojimo išlaidų, draudimo ir remonto) 20 400 EUR/1460 DIENŲ=13,97 EUR per dieną.
Vyto vidutinės pajamos per dieną (per penkis metus) 38.400 EUR/1825 DIENŲ=21,04 EUR per dieną
Jei Vytas pats mokėtų už automobilį, jam per dieną liktų kiek daugiau nei 7 EUR, arba, apie 210 EUR per mėnesį. Be to svajonių automobilis nusidėvi, praranda vertę ir po 5 metų jį būtu galima parduoti už 4 250 EUR.

Gretos investicinio sprendimo rezultatai

Studijų kaina 17 000 EUR
Studijų kaina su paskolos palūkanomis 20 000 EUR (grąžinti reikės po 120 EUR per mėn. per 14 metų, galima rinktis grąžinti anksčiau).
Studijų kaina per dieną (per keturis metus su palūkanomis): 20 400 EUR/1460 DIENŲ=13,70 EUR per dieną
Gretos vidutinės pajamos su per dieną (per penkis metus): 50 400/1825 DIENŲ=27,61 EUR per dieną
Jei Greta turėtų paskolą mokėti iškart (kaip Vyto tėvai moka už automobilį), jai per dieną liktų beveik 14 EUR – t.y. dvigubai daugiau ne Vytui, jei jis pats mokėtų už automobilį.

Vyto, pasirinkimas nesukuria jam jokios augančios vertės ir jo tėvų investicija į sūnaus svajonę per penkerius metus nuvertėja apie 75%. Vytui sunku gauti didesnes pajamas, nes darbo rinkoje jį nesunku pakeisti – žinių jis gavęs praktikoje, dirbdamas servise, tačiau su tokiomis žiniomis žmonių daug, konkurencija didelė ir darbdaviams lengva pasirinkti.

Gretos pasirinkimas investuoti į savo ateitį jai labai greitai sukuria naudą ir augančias pajamas. Jos protas (įgytos žinios, gebėjimai, profesinis ekspertiškumas) nenusidėvi, kaip automobilis, o atvirkščiai, Gretos kompetencijų vertė nuolat auga ir sukuria galimybę jai uždirbti vis didesnes pajamas.

Galimas kitas palyginimas:

Studijuojant 8 valandas per dieną (365 dienas per metus) ISM – studijų kaina 1,70 EUR per valandą. 
Jei per mėnesį uždirbamas atlyginimas 2500 EUR “į rankas“, kai dirbama 8 val. per dieną, tai per valandą uždirbama 14,20 EUR 
Jei per mėnesį uždirbamas atlyginimas 1800 EUR “į rankas“, kai dirbama 8 val. per dieną, tai per 1 valandą uždirbama 10,23 EUR
Jei per mėnesį uždirbamas 1000 EUR atlyginimas, tuomet, norint uždirbti 14,20 EUR, reikės dirbti 2,5 valandos.

Daugiau informacijos apie išankstinį priėmimą rasi čia

Norėtum sužinoti daugiau apie išankstinį priėmimą ir praktikos įmones dar neprasidėjus studijoms? Registruokis nuotolinei konsultacijai!