Meniu

Romualda Stragienė

Romualda Stragienė

„BIOK laboratorija“ vadovė

 

Romualda Stragienė įmonės „BIOK laboratorija“ vadove tapo 2017 m. pradžioje. Karjeros permainos, laikas gausiai šeimai, dėstymas jos gyvenime suderinami pasitelkus discipliną ir lankstumą, o nuolatinis grįžimas prie ISM Vadovų magistrantūros studijų padeda išlaikyti vidinę motyvaciją.

 

Karjeros permainos atnešė išaugusią atsakomybę

Kalbant apie mano karjeros permainas galima sakyti, kad nuo dviračio persėdau ant motociklo. Kai dirbi srityje, kurią gerai išmanai, daug kas pavyksta tarsi savaime, intuityviai, be to, visada po ranka turi gerų praktikų, kuriomis gali pasinaudoti. Panašiai kaip išmokus važiuoti dviračiu, paskui gali mėginti važiuoti, kaip tau norisi, kad ir be rankų. Priėmus pasiūlymą vadovauti įmonei „BIOK laboratorija“, atsirado daug naujų iššūkių. Labai pajutau, kad išaugo atsakomybė – anksčiau buvau atsakinga už tris žmones, o šiandien jaučiu atsakomybę už šešiasdešimt. Suprantama, stipriai pasikeitė ir veiklos mastelis bei klausimų įvairovė. Tiesa, prieš trejus metus kurį laiką dirbau šioje pozicijoje kaip laikina vadovė. Tačiau tuo metu tai buvo visai kitas jausmas – žinojau, kad negaliu ir neturiu priimti jokių radikalių ar ilgalaikių sprendimų, nes greitai ateis naujas vadovas ir galbūt turės kitokią viziją, tad mano užduotis buvo tiesiog užtikrinti įmonės veiklą. Dabar viskas kitaip – reikia priimti strateginius, struktūrinius sprendimus, įvertinti metų biudžetą. Taigi užduočių daug, ir žinau, kad tai nėra laikina.

Suprantama, pokyčiai visada reiškia ir stresą. Meluočiau sakydama, kad man atėjus įmonėje niekas nepasikeitė. Ir vadovų komanda, ir eiliniai darbuotojai šiek tiek įsitempę. Matau tai jų veiduose. Tačiau tai nereiškia, kad pokyčių reikia vengti. Visiems mums teks tiesiog išgyventi šias pirmąsias 100 dienų, kurios bus nelengvos ir man, ir komandai. Čia, beje, praverčia ir ISM Vadovų magistrantūros studijos – jos ne tik atsako į klausimus, ką dabar darome ir kam visa tai vyksta, bet ir padeda, kai ką nors reikia paaiškinti kitiems. Momentais, kai kyla nesutarimų, gali remtis ne tik savo nuomone, bet kalbėti argumentuotai, atsižvelgti į kitų patirtį ar tyrimus.

 

Vaikai – geriausia disciplinos priemonė

Esu disciplinuota, stengiuosi laikytis režimo. Žinau, kad reikia laiku eiti miegoti, pailsėti per savaitgalį, nes tik tada smegenys veiks visu šimtu procentų. Balansą išlaikyti labai padeda šeima – vaikai yra geriausia disciplinos priemonė. Juk dėl jų anksti keliesi, užuot prasivoliojęs ant sofos, šeštadienį eini į teatrą, o vakare grįžęs pasidžiaugi, kokia įdomi ir turininga buvo diena.

Gyvenime labai svarbu balansas. Esu disciplinuota, tačiau savo darbotvarkės labai griežtai neplanuoju. Pastebėjau, kad jei labai tiksliai viską planuoji, bet koks pasikeitimas sukelia daug streso. Tad dalį dienos sudaro planuoti išoriniai ir vidiniai susitikimai, o kitas laikas skirtas skambučiams, laiškams, netikėtiems susitikimams. Jau ilgą laiką mūsų įmonėje taikoma atvirų durų politika. Kartais erzina tai, kad bet kas bet kada gali įbėgti į tavo kabinetą turėdamas kokį nors klausimą, tačiau tai pasiteisina, leidžia jausti įmonės pulsą ir greitai pasitarus rasti sprendimą ar atsakymą.   

Į klausimą, koks, mano nuomone, turėtų būti vadovas, galėčiau atsakyti paprastai – jis turi būti autentiškas. Šis žodis man buvo raktinis organizacijų konsultavimo studijų metu, kai buvo kalbama, kad konsultantas turėtų atrodyti ir kalbėti, veikti autentiškai, taip, kaip jis iš tiesų galvoja. Manau, tą patį galima būtų pasakyti ir apie vadovą. Anksčiau, karjeros pradžioje, stengiausi atrodyti griežtesnė, oficialesnė – dėvėjau švarkelius, nešiojausi solidžias rankines, atitinkamai ir bendravau. Dabar, kai darbo patirties yra gerokai daugiau, supratau, kad tai nepadeda. Atsipalaidavimas žymiai svarbiau nei oficialumas. Jei esu šilto charakterio, kodėl negaliu būti tokia ir darbe? Tuomet lengviau man, nes esu savimi, lengviau ir su manimi darbe bendraujantiems žmonėms, nes jie mato, kad esu toks pats žmogus ir bendraujant darbo klausimais, ir po darbo.

 

Vadovų magistrantūra nėra laisvalaikio kursai

Baigusi magistrantūros studijas Vilniaus universitete ir pradėjusi dirbti supratau, kad vėl noriu mokytis. Didelio pasirinkimo, tiesą sakant, nebuvo. Dirbančiam ir praktikos turinčiam vadovui ISM studijos labai patogios, nes suteikia didelę laisvę – gali pats susiformuoti programą ir mokytis taip, kaip tau patogu – rinktis laiką ir temas pagal savo poreikius ir galimybes. 

Mokslai mane visada įkvepia. Visų pirma, tai yra puiki motyvacijos priemonė. Šalia to – ir asmeninio bei profesinio tobulėjimo būdas. Studijuojant kyla naujų idėjų, randasi kontaktų, požiūrių. Kartais, būna, sėdi paskaitoje ir pagalvojusi apie darbą atrandi tokių idėjų, kokių kabinete niekada nesugalvotum. Žinoma, tuo metu, kai ISM Vadovų magistrantūroje studijavau 4 modulius, jau buvau beperdeganti – nuolatinis didžiulis krūvis, nuovargis, galvoji, ir kam man to reikia. Tačiau padariusi pertrauką pajutau, kad vėl reikia „įsipilti kuro“, reikia naujo iššūkio, ir štai sugrįžusi baigiau dar ir organizacijų konsultavimo modulį.

Universitetas nėra laisvalaikio kursai, čia turi gauti teorinių žinių. Iš savo patirties ISM galiu pasakyti, kad rinkodaros modulis puikiai sudėliojo mano fragmentiškas žinias į lentynas, viskas tapo daug aiškiau. Daug kas stebėjosi, kodėl šį modulį pasirinkau jau būdama rinkodaros vadove. Tačiau kai galėjau derinti darbą su teorija, su naujais modeliais ir tyrimais, man buvo daug lengviau dirbti. Finansų ėjau mokytis, nes norėjau suprasti, ko visiškai neišmaniau, tad čia įgijau gerus pagrindus. Gavusi šias aukštesnes pareigas, džiaugiausi, kad baigiau mokslus savo laiku ir šiandien turiu reikiamų žinių. Kitu atveju – tektų eiti mokytis dabar, o tai būtų gerokai sunkiau.

Vadovų magistrantūros studijų metu daug žinių gauni ir iš savo bendramokslių. Manau, grupės turinys irgi svarbus. Žinoma, aktualus ir čia besiplečiantis pažinčių tinklas. Galiausiai kartais pasidžiaugiu, kad užsimezgusi draugystė su ISM nenutrūksta baigus studijas, esu kviečiama į renginius, jaučiuosi bendruomenės dalimi, kas taip pat yra svarbu.

Būsimiems ISM Vadovų magistrantūros studentams norėčiau palinkėti atrasi save. Nebūtinai tai vyksta tik lyderystės modulyje, kurį pasirinkę studentai skatinami gilintis į save, todėl nemaža jų dalis patiria išties didelių lūžių ir asmeniniame, ir profesiniame gyvenime. Manau, save atrasti galima ir studijuojant finansus. Mokantis ir bendraujant su bendrakursiais galima pamatyti tokių savo kompetencijų ar asmeninių savybių, apie kurias net negalvojai, kurių niekada nepuoselėjai. Tereikia negailėti savęs ir išnaudoti studijų laiką maksimaliai.