Meniu

Povilas Variakojis

Povilas Variakojis

Generalinis direktorius, „Headex Group“ 

 

 „Headex Group“ generalinis direktorius Povilas Variakojis į verslą atėjo turėdamas teisininko išsilavinimą. Užauginęs verslą dešimtis kartų, verslininkas neabejoja, kad vadovavimas nedideliam, augančiam verslui labai skiriasi nuo didelės įmonės valdymo, todėl lyderiui svarbu nuolat keistis ir nepamiršti savo vertybių. 

 

Iš teisės – į verslą 

Į verslą atėjau iš teisės srities, gavęs netikėtą pasiūlymą. Jau ir anksčiau jaučiau, kad teisės srityje man šiek tiek ankštoka. Per tuos dešimt metų, kai esu versle, teko daug ką suprasti ir išmokti. Tai buvo labai įdomi patirtis. Teisininkai labai atsargūs, jie nori iš karto gero rezultato, o versle kelias iki gero rezultato visada duobėtas. Verslas yra improvizavimas ir nuolatinis keitimasis. Versle turi prisiimti riziką, o teisės užduotis – pašalinti bet kokią riziką. Skirtingi ir šių sričių tikslai: verslo tikslas – sukurti tai, ko reikia visuomenei, ir sugebėti šį poreikį išlaikyti, o teisė siekia užtikrinti, kad viskas vyktų pagal taisykles. Vis dėlto jei viskas vyks pagal taisykles, neatsiras nieko nauja arba bus sunku greitai plėstis, nes šie procesai susiję su rizika. Žinoma, balansas yra būtinas. Liūdna žiūrėti į verslininkus, kurie nepaiso teisinių dalykų. 

Kiekvienais metais mūsų verslas auga kone dukart, todėl esu tiesiog priverstas nuolat mąstyti, kokio manęs reikia įmonei šiuo metu. Turi keistis vadovavimo stilius, lyderystės tipas. 2009 m.  įmonėje dirbo 10 darbuotojų, o štai šiandien jų – 66. Suprantama, kad šiandien jau nebegaliu skirti dėmesio kiekvienam kolektyvo nariui. Šiandien svarbi tampa įmonės kultūra, vadovų komanda. Mūsų vadovų komanda užaugusi pačioje įmonėje, tačiau vis dar ieškome būdų, kaip dirbti kartu. Kartais grupei ambicingų žmonių pasidaro ankšta viename kambaryje, tačiau be ambicijų labai sunku ko nors pasiekti. Asmeniškai aš lyderystę ir bendravimą su kolegomis grindžiu keliais principais: atvirumu, teisingumu, interesų balansu, parama vienas kitam. Tai – bendri dalykai, artimi kiekvienam, tačiau jų reikia, kad galėtum pasitikėti savo komandos nariais.

Universalių vadybos principų nėra

ISM Vadovų magistrantūros studijos man pasirodė patraukliausios dėl savo lankstumo, galimybės laisvai rinktis dėstomus dalykus. Studijos man tik davė, nieko neatėmė. Svarbios buvo čia įgytos pažintys, diskusijos, kitų žmonių patirtis, na, ir pačios studijos. Buvo žmonių, kurie studijavo labai uoliai, bet arba jie tų žinių nepritaikė iki galo, arba rinkosi ne visai tuos dalykus, kurių jiems reikėjo. Žinome daug atvejų, kai sėkmingą verslą sukūrė žmonės, nebaigę jokių studijų. Vis dėlto dauguma sėkmingų verslininkų, apie 80 procentų, yra baigę aukštąjį mokslą. 

Vadybos studijos gali išmokyti mąstyti, praplėsti akiratį. Studijuojant reikia atsiminti, kad gyvename Lietuvoje, Rytų Europoje. Mūsų aplinka ir verslo aplinka nėra tokia pati kaip Amerikos ar Vakarų Europos šalių, nors pamažu ir artėjame prie jų. Jei susižavėjęs studijomis pradėsi viską taikyti aklai, perlenksi lazdą taikydamas teorines knygų žinias, gali nepavykti. Aš pats bandžiau taikyti studijuojant įgytas žinias, bet nelabai sėkmingai. Paskui supratau, kad labai svarbu, koks yra įmonės raidos etapas ir įmonės dydis. Matant sėkmingą pavyzdį, reikia suvokti, kuriame etape tuo metu buvo toji sėkminga įmonė ir kurioje vietoje tavo įmonė yra šiandien. 

Verslo pasaulis man – tai gyvenimas, gyvenimo būdas. Stebėdamas sėkmės (arba nesėkmės) istorijas, matau, kad daug kas susiję su gyvenimo patirtimi, atsinešta iš vaikystės, auklėjimo, grindžiama vertybėmis, kurias įskiepija šeima, mokykla, visuomenė. Turimi gyvenimo principai tau padeda arba trukdo kurti verslą. Verslas – tai galimybių valdymas ir žmonių sutelkimas bendram darbui. Tai – per platūs dalykai, kad juos būtų galima sudėti į vadovėlius. 

Svarbu neprarasti smalsumo 

Šiandien įmonėje turime daug įvairių mokymų – bendrų konferencijų arba labai asmeniškų ir individualizuotų mokymų. Aš pats labiau tikiu, kad būtina ugdyti profesines kompetencijas, kurios susipina su asmeninėmis savybėmis. Mūsų įmonei daugiausia naudos teikia mokymai, kurie susiję su specializuotomis konkretaus žmogaus žiniomis ar mokymais. Tokių žinių gali gauti ir iš kolegos, nebūtinai iš institucijos, nors turi nuolat skaičiuoti, kiek laiko gali skirti ugdymui, o kiek – verslui. Tai vėlgi tikrai nelengvas balanso ieškojimas. 

Aš pats esu tarsi užprogramuotas ieškoti naujovių. Gal tai verslininko smalsumas? Stengiuosi neužsidaryti tik savo srityje, stebiu pasaulį, dalyvauju įvairiuose renginiuose, diskusijose ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Reikia neužmigti ant laurų ir žinoti, kad verslas yra labai dinamiškas, turi nuolat kelti sau klausimus ir ieškoti į juos atsakymų. Tai įdomu, nes neleidžia atsirasti rutinai. 

Visada stengiuosi atskirti darbo ir poilsio laiką: kai esi pailsėjęs, dirbdamas tampi kūrybingesnis. Žinoma, svarbi ir aktyvi sportinė veikla. Pastebėjau, kad ja užsiima labai daug verslininkų, nes protinį darbą reikia pakeisti fiziniu. Be abejo, svarbios ir įvairios meditacijos formos, kurios padeda suvaldyti mintis ir atsipalaiduoti, neperkrauti savęs informacija. Svarbią gyvenimo dalį užima šeima. 

Įvardyčiau vieną savo savybę, kurią pats labai vertinu – tai gebėjimas ir įprotis mokytis iš kitų patirties. Linkiu to ir kitiems. Visos situacijos unikalios, tačiau, apmąstydamas kitų kelius, gali bent jau nekartoti pagrindinių kitų padarytų klaidų. Nebūtina stengtis viską pramušti savo galva – pakanka būti smalsiam. Man patinka tiesiog kalbėtis su žmonėmis ir galvoti, ko galiu iš jų patirties išmokti. 

Svarbiausia – vertybės 

Visada reikia atsiminti, kad vadovavimas nedideliam verslui labai skiriasi nuo didelės įmonės valdymo. Kai organizacija didelė, jai reikia daugiau vadybos žinių. Vis dėlto jei verslininkas yra kūrybingas, turi charizmą, tam tikru etapu jam užteks tiesiog nusamdyti studijas baigusį vadovą. 

Aš pats ISM Vadovų magistrantūros studijas baigiau prieš 6 metus. Mūsų verslas per tuos metus padidėjo keliasdešimt kartų. Prisimenu, studijuojant man sakė, kad viskas prasideda nuo vizijos ir misijos, o jų neturinti įmonė nėra iki galo subrendusi. Paradoksas – mūsų įmonės vizija ir misija susiformavo prieš mėnesį. Esame viena iš didesnių įmonių ir sugebėjome tai pasiekti neturėdami aiškiai suformuluotos vizijos ir misijos. Aš sąmoningai nenorėjau apriboti mūsų įmonės, nes kartais, kai labai apsiriboji, gali nematyti kitų galimybių. Manau, savo misiją turėtų pradėti formuluoti jau išaugusi, save atradusi įmonė. Juk jei tu vaikui ar paaugliui liepsi suformuluoti savo misiją, sukiši jį į rėmus, jis gali taip ir neatrasti tikrojo savo talento. 

Visai kas kita yra vertybės. Privalai jas turėti. Dar daugiau – kad sektųsi, tos vertybės ir darbo principai turi būti teisingi. Mūsų organizacijos vertybės yra kelios. Pirma – tai visiška atsakomybė už savo darbą. Ją turi prisiimti kiekvienas mūsų kolektyvo narys. Antra – orientacija į klientą. Manau, apie tai galvoja per mažai organizacijų Lietuvoje. Trečia – bendradarbiavimas ir kolektyvinis darbas. Bendram darbui taikome požiūrį – „Mano kolega yra mano vidinis klientas“.  Toks požiūris reiškia, kad savo darbo dalį turi atlikti taip, kad tavo kolegai būtų patogu dirbti su tavimi. Ir paskutinė – mūsų motto – jokių kompromisų dėl paslaugų kokybės. Esu įsitikinęs, kad išliks tik kokybiškos paslaugos, jei ne, tavo verslo tuoj nebereikės. Tai – pagrindiniai principai, bet nuoširdžiai tikiu, kad, jei įmonėje dominuos elgesys pagal tokias vertybes, sėkmingai veiks bet kuri organizacija. 

Lyderystę suvokiu kaip santykį tarp žmonių. Lyderis yra tas, kuris sugeba įkvėpti aplinkinius. Tai skamba kaip vadovėlinė frazė, bet pagalvokime, kas už jos slypi. Jei lyderis ar jų komanda sugeba žmones pritraukti prie įmonės vertybių, tikslų, pasiekti, kad dėl jų žmonės atiduotų save, tai nuostabu. Jei darbe nėra lyderio, nėra ryšio, gali būti labai liūdna. Pripažįstu, kad esama ir lyderystės, grindžiamos baime, autoritetu, tiesmukais reikalavimais, ir, kaip bebūtų keista, ji pasiteisina. Galbūt tai priklauso nuo suburtų žmonių. Galbūt lyderis yra tas, kuris sugeba duoti žmonėms tai, ko jiems labiausiai reikia, mainais už tai, ko reikia jam. Lyderystė yra santykis tarp žmonių ir tam tikri mainai, tačiau lyderis visuomet užima aktyvią poziciją.