Moksleiviai renkasi profesijas: kaip nuspręsti, kuo būti?
2020-06-15

„Kuo nori tapti užaugęs”, – tai klausimas, kurį vaikystėje teko išgirsti kone kiekvienam ir kuris daugelį lydi iki pat profesijos pasirinkimo akimirkos. Mintis, kad jau dabar reikia pasirinkti savo ateities kelią gali būti bauginanti. Tad kaip nesuklysti, kaip žinoti, kuo būti, kai galimų variantų tiek daug? 

Profesiją išsirinkti padės savęs pažinimas

Birutė Ruplytė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto dėstytoja ir vadovėlio „Bendravimo psichologija“ autorė pažymi, kad profesiją sėkmingai pasirinkti pavyks tik gerai save pažįstant, tad likusį laiką ji pataria išnaudoti išsigryninant savo vertybes, įgūdžius, gebėjimus, stipriąsias puses. 

„Pasirinkimų kelyje dabar esantiems moksleiviams rekomenduoju įsivardinti, ką jiems patinka veikti, kokių pamokų namų darbus ruošti, į kuriuos dalykus gilintis. Lygiai taip pat reikia išsigryninti ir sritis, kurios nepatinka, kurių vengiama, kokių pamokų namų darbus ruošti atidėliojama.  O tam reikia stabtelti ir pasidaryti savianalizę. Didžiausią pagalbą renkantis profesiją mokiniai suteikti gali sau patys. Tad patariu nebijoti išbandyti skirtingas veiklas ir gilintis į save“, – pataria B. Ruplytė. 

Žmogus savo prioritetus ir norus dažniausiai žino

Renkantis profesiją staiga atsiranda ir daug patarėjų. Iš tėvų, senelių, draugų ir kitų aplink esančių žmonių pradeda lietis patarimai ir įžvalgos apie paklausiausias specialybes, uždarbius ar prestižą. B. Ruplytė sako, kad taip kiti bando formuoti nuomonę ir abituriento pasirinkimus pakreipti viena ar kita linkme, tad šioje situacijoje itin svarbu klausyti savo vidinio balso ir pasitikėti savo sprendimais. Neretai žmogus giliai viduje puikiai žino savo prioritetus ir svajones, tik jas užgožia aplinkinių keliamas komunikacinis triukšmas. 

„Indėnų patarlė sako, kad vandenyje gerai jaučiasi žuvys, bet miršta ereliai. Žmogus iš tiesų žino, ką jam patinka daryti, tik ne visuomet iš tikrųjų renkasi tai, ką nori veikti, nes pasiduoda aplinkinių įtakai ir diktuojamoms profesijų madoms“, – sako B. Ruplytė. 

Ji taip pat priduria, kad svajones įgyvendinti trukdo abejonės, nepasitikėjimas savimi. Tačiau giliai viduje dauguma iš tiesų žino savo norus ir prioritetus. 

„Dvejojantiems dėl savo ateities siūlau mesti monetą į viršų. Jai dar kybant ore dauguma žinos, kokia puse norima, kad ji nusileistų. Tuomet prakalbs intuicija ir vidinis balsas. Po to telieka prisiimti atsakomybę ir keliauti savo sprendimo link“, – pataria B. Ruplytė.  

Karjerą lemia žmogaus pasirinkimai, ne diplomas

Profesijos pasirinkimas vis dar vertinamas kaip vieną kartą gyvenime priimamas sprendimas. Daugelio galvose, tai lemtinga, nekeičiama akimirka, gyvenimo kelią nulemsianti diena. Tačiau ISM universiteto dėstytoja ragina prisiminti, kad gyvename  XXI amžiuje ir turimas išsilavinimas jau seniai nelemia užimsiamų pareigų ar karjeros srities. 

„Šiais laikais studijos daugiau reiškia išsilavinimą, asmenybės formavimąsi, įgūdžių vystymą, savęs pažinimą, ryšių mezgimą, galimybę keliauti ir pamatyti pasaulį. Išsilavinimas atveria dešimtis kelių įvairiose skirtingose sferose ir pozicijose. Ekonomisto ar finansų eksperto diplomas nebereiškia, kad reikės eiti dirbti į banką. O ką jau kalbėti apie vadybą, komunikaciją, rinkodarą ir t.t? Šiandien kelių begalė, tereikia išsirinkti norimą ir jo siekti“, – sako B. Ruplytė.  

Šiais laikais karjera nebėra tik pareigybių sąrašas. Kiekvienoje įmonėje ta pati pozicija gali apimti visiškai skirtingas funkcijas. Karjeros kelias taip pat priklauso nuo požiūrio – galima mąstyti apie nuolatinį savo ekspertiškumo tobulinimą ar sistemingą kilimą per pozicijas. Galima mokytis visą gyvenimą išbandant vis naujas sritis bei profesijas, įkurti savo verslą.

„Visi keliai yra teisingi. Tai yra tiesiog pasirinkimas, kur aš noriu eiti ir ką noriu veikti. Pasirinktas kelias turi teikti finansinį pasitenkinimą – pajamas, psichologinį – jis turi motyvuoti tobulėti ir kelti iššūkių bei emocinį – darbas turi atrodyti prasmingas. Vis dažniau kalbant apie karjerą naudojame ir bendruomeniškumo sąvoką. Norima, kad pasirinktas kelias duotų grąžą bendruomenei ir būtų veikiama jos naudai“, – sako B. Ruplytė ir akcentuoja, kad visi keliai yra teisingi, svarbiausia, renkantis karjerą, nebijoti prisiimti atsakomybę už savo sprendimus, nesustoti ir klausytis savęs.