Mokėsi nuotoliniu būdu ir gavo šimtukus: patarimai abiturientams, kaip mokytis per pandemiją
2020-12-07

Pirmakursės Evita, Beata ir Indrė priklauso kartai, kuri brandos egzaminams turėjo ruoštis mokantis virtualiai ir atrasti būdus, kaip ne tik išlaikyti egzaminus, tačiau mokyklą baigti aukščiausiais rezultatais. Joms pavyko įvaldyti nuotolinį mokymąsi ir į universitetą įstoti pateikus šimtukais papuoštus brandos atestatus. Šiandien ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto studentės dalijasi savo patarimais ir patirtimi, kaip pandemiją išnaudoti savo naudai ir prisijaukinti nuotolinį mokymąsi.

Mokytis reikia mokėti

Nors egzaminams reikėjo ruoštis neįprastomis sąlygomis ir nežinomybės bei streso apsuptyje, Evita Gaudutytė iš anglų kalbos egzamino sugebėjo gauti 100 balų. Iki dar dviejų šimtukų jai pritrūko labai nedaug, mat iš istorijos ir lietuvių valstybinių brandos egzaminų ji surinko 99 balus. Nors ne vienas moksleivis nuotolinį mokymą vertina neigiamai, Evita mano, kad galimybė studijuoti namų ramybėje jai padėjo susitelkti ties pasiruošimu tiems egzaminams, kuriuos nusprendė laikyti.

Pandemijos sąlygomis egzaminams besiruošiantiems abiturientams Evita pataria spręsti ankstesnių metų užduotis, nes vien tik žinių nepakanka. Anot studentės, reikia išmanyti ir paties egzamino struktūrą, suprasti, ko iš moksleivių atsakymuose tikisi autoriai.

Aukštų rezultatų siekiantiems abiturientams ji pataria daug skaityti, nuolat treniruotis sprendžiant uždavinius, o karantinas, pasak Evitos, tam itin tinkamas metas. Mat žmonės itin daug laiko praleidžia namuose.

„Žinoma, svarbiausia yra turėti motyvacijos, suprasti, kad nors valstybinių brandos egzaminų rezultatai neparodo visų žinių, kūrybiškumo ar gyvenimo išmanymo, visgi, daugeliu atvejų, jie nulemia nemažą dalį ateities. Tad dabar įdėjus šiek tiek daugiau pastangų, ateityje jų įdėti reikės mažiau. Be to, svarbu mokėti mokytis. Tam reikia skirti bent pora valandų per dieną, tai daryti tyloje, susitelkus į prieš save esančią knygą ar uždavinius ir į atsakymus rašančią ranką. Iki egzaminų dar nemažai laiko, per kurį tikrai galima papildomai pasimokyti ir užpildyti turimas spragas. Viskas yra įmanoma, svarbu norėti. Tad to jums ir linkiu, mieli abiturientai, norėkite! Sėkmės!“, – sako Evita.

Sugriuvus įprastai tvarkai – padės planas

Pirmakursė Beata Bartuškytė nuotolinį mokymąsi įvardija, kaip nemenką iššūkį, tačiau džiaugiasi, kad jai su juo pavyko puikiai susidoroti ir iš anglų bei rusų valstybinių egzaminų gauti šimtukus. Pasak ISM studentės, jai egzaminams puikiai pasirengti padėjo planavimas. Tokiu laikotarpiu, kuomet teko nukrypti nuo įprasto dienotvarkės, tai buvo ypatingai svarbu.

„Mėgstu viską planuoti iš anksto, todėl dvyliktos klasės pradžioje turėjau pasidariusi planą kada ir ką norėčiau pakartoti, kokias užduotis išspręsti. Man taip pat labai pravertė ir skirtingų rašinių tipų palyginimas, kuris padėjo įsiminti jų rašymo niuansus. Kad lengviau įsiminčiau medžiagą, kalbėjimo ir rašymo dalims pasidariau šablonus, kuriuose pritaikiau egzaminui reikalingas frazes. Taip lengviau išmokau frazes, jas pritaikydavau duotai temai ir nenukrypdavau nuo užduočių reikalavimų“, – sako Beata.

Kaip ir dauguma šimtukininkų, mergina abiturientams rekomenduoja spręsti kuo daugiau ankstesnių valstybinių brandos egzamino užduočių, nes jos padeda susipažinti su egzamino turiniu bei suplanuoti savo laiką egzamino metu. Gerų rezultatų siekiančius moksleivius ji skatina pasidaryti konspektą ir vienoje vietoje turėti visą egzaminui pasiruošti reikalingą medžiagą. Konspektą ji siūlo papildyti gerais dialogų, monologų ar rašinių pavyzdžiais. O likus keliems mėnesiams iki egzamino Beata rekomenduoja pasidaryti galutinį planą ir nuo jo nenukrypti: užsirašyti, kokias užduotis reikėtų padaryti, į kokias atkreipti dėmesį, kad egzamine moksleivis galėtų jaustis užtikrintai.

„Žinoma, svarbu ne tik mokytis egzaminams, bet ir rasti laiko pailsėti, užsiimti savo mėgstama veikla, mat tokiu būdu bus galima šiek tiek apsiriboti nuo streso bei įgauti naujų jėgų mokslams. Tad norėčiau Jums palinkėti, mieli abiturientai, motyvacijos mokytis ir atkaklumo siekti užsibrėžtų tikslų!“, – sėkmės linki Beata.

Bendradarbiaujant pasiekiama daugiau

Indrė Asipavičiūtė visus keturis pasirinktus brandos egzaminus išlaikė aukštesniuoju lygiu (virš 86 balų), gavo atestatą su pagyrimu bei įstojo ten, kur visada norėjo. Egzaminų rezultatai jai suteikė galimybę studijuoti nemokamai.

Indrė sako, kad mokydamasi dvyliktoje klasėje gerų rezultatų siekė informacijos visuomet ieškodama keliuose skirtinguose šaltiniuose, konsultuodamasi su draugais, mokytojais. Ji visuomet tikėjo, kad bendradarbiaujant tarpusavyje pasiekti galima daugiau.

„Gerų rezultatų pasiekti padės ir pastovus kurso kartojimas. Daugelį brandos egzaminai gąsdina dėl didelio kiekio skirtingų temų, kurias reikia išmokti. Sumažinti baimes bei pasiruošti visoms užduotims puikiai padeda pastovus mokymasis, praėjusių metų valstybinių brandos egzaminų sprendimas, 11-12 klasių užrašų peržiūrėjimas, konsultacijos su mokytojais. O visų svarbiausia, manau, yra aiškiai žinoti savo tikslus, tikėti savimi ir nepasiduoti. Pati paskutiniais mokyklos metais išgyvenau daug pokyčių dėl nuotolinio mokymosi, abejonių dėl savo gebėjimų, baimių, jog viską išmokti neužteks laiko. Tačiau galiausiai pati sau įrodžiau, jog tikrai norint ir stengiantis įmanoma viskas!“, – sako Indrė.