Karjera be aukštojo išsilavinimo – tarsi pasirinkimas važiuoti žvyrkeliu vietoje greitkelio
2021-03-22

Ar susidomėtumėte magistrantūros studijomis viename geriausių šalies universitetų, jei šis pakviestų jus mokytis nemokamai, o atsiskaityti už studijas paprašytų tik kai išsilavinimas ims duoti realią grąžą – kopsite karjeros laiptais ir uždirbsite daugiau nei šalies vidurkis?

Pasak ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto studentės Gabrielės Mockutės, kuri studijuoja pagal šį inovatyvų finansavimo būdą (programa „Accelerate“), tokios sąlygos leidžia ne tik ramiai mokytis nesukant galvos dėl finansų, bet ir suteikia daugiau vidinės erdvės bei laiko rimtesniems karjeros posūkiams.

Išvengti klaidų galima iš anksto

Nors kartais galima išgirsti, neva šiais laikais aukštojo mokslo diplomai įsidarbinti nepadeda, G. Mockutės nuomonė kitokia: „Bandymus įgyti praktinės patirties neturint teorinių žinių palyginčiau su važiavimu duobėtu žvyrkeliu, užuot rinkusis lygų asfaltą ar net greitkelį. Žinios yra galimybė išvengti kai kurių klaidų iš anksto, tad, kokia prasmė daryti jas pačiam? Juolab, kad dauguma ISM universiteto dėstytojų yra praktikai – turi nuosavus verslus ar yra įmonių vadovai, todėl per paskaitas perteikia ir reikalingas žinias, ir savo bei kitų profesionalų sukauptas patirtis.“

ISM universitete Tarptautinės rinkodaros ir vadybos magistrantūroje studijuojanti mergina pastebi, jog net ir dabar, kai dėl karantino studijos vyksta nuotoliniu būdu, beveik kiekviena paskaita virsta diskusija: „Po teorinės dalies kyla praktinių klausimų, į kuriuos bandome atsakyti seminaro metu. Išmokstu labai daug, nes ne tik dėstytojai, bet ir kurso draugai dažnai yra jau dirbantys pačiose įvairiausiose srityse ar turintys verslus, todėl jie taip pat dalijasi realiose situacijose įgyta patirtimi.“

Pasak G. Mockutės, svarbią pridėtinę vertę sukuria pati universiteto bendruomenė: „Matydama kitų žmonių žengimą karjeros laiptais, jų entuziazmą, jaučiu ir savyje kylančias ambicijas. Pavyzdžiui, šiuo metu atgaivinu savo verslą „The Striving Forward“, kuriame teikiu „YouTube“ konsultacijas.“

Beje, viena iš svarbiausių priežasčių, dėl kurių mergina pasirinko būtent ISM universitetą, buvo patogus studijų laikas: „Tikrai įmanoma suderinti ir darbą, ir mokslus, ir dar lieka laiko asmeninei veiklai.“

Darbdaviai vertina pasiryžimą nuolat mokytis

Sparti technologijų kaita, greitėjantis gyvenimo tempas ir galimybė keistis žiniomis lemia tiek spartesnę jų raidą, tiek ir senėjimą. Tad Lietuvos ir viso pasaulio darbdaviai labiausiai vertina tokius darbuotojus, kurie yra pasiryžę nuolat mokytis ir augti.

Sutapimas ar ne, tačiau savo svajonių darbą G. Mockutė susirado vos tik įstojusi į ISM. „Kai darbinausi, motyvaciniame laiške daug kalbėjau apie pradėtų magistrantūros studijų svarbą, tad iš dalies jos prisidėjo prie mano įsidarbinimo. Juolab, kad viena didžiausių mano dabartinės darbovietės vertybių yra nuolatinis mokymasis, tad įmonė tikrai įvertino mano norą tobulėti, – sakė bendrovėje „Oxylabs“ „YouTube“ projektų vadove dirbanti G. Mockutė. – Visgi nemanau, kad konkretaus darbo susiradimas yra vienintelis tikslas, nes karjeros augimas yra tęstinis dalykas. Kai kurie mano bendramoksliai įstojo į universitetą tam, kad patobulėtų jau turimame darbe.“

Iki studijų ISM, verslo ir vadybos G. Mockutė mokėsi savarankiškai: „Viena iš priežasčių dėl kurių stojau į ISM – norėjau pasitikrinti savarankiškai įgytų žinių vertę, jų lygį. Studijų metu įgijau užtikrintumo dėl savo žinių. Ir būtent ISM diplomas man leis iš tikrųjų pakeisti savo specialybę (į ISM G. Mockutė atėjo jau turėdama Skandinavistikos bakalaurą – aut. past.) – matau, kad įstojau tikrai ne veltui.

Apskritai, jei žmogus nori augti nuolat, įstojus į universitetą šis procesas tampa nepertraukiamas bent kelerius metus, o tu būni visiškai apsirūpinęs kokybiškais žinių resursais – tai žymiai daugiau, nei vien tik privalomos literatūros perskaitymas.“

Kokybiškas mokslas turi būti prieinamas visiems

„Accelerate“ programa, kuri suteikia galimybę studijuoti dabar, o už mokslus susimokėti vėliau, G. Mockutei buvo tarsi saugiklis žengiant svarbų karjeros žingsnį – keičiant darbovietę, veiklos sritį, specialybę.

„Turėjau galimybę be jokio spaudimo ieškotis darbo, kuriame galėčiau ne tik užsidirbti, bet ir jaustis laiminga bei atskleisti savo potencialą. Dabar man sunku patikėti, kokį įdomų darbą aš turiu! O kitu atveju galėjau tiesiog pasirinkti nuobodžią poziciją ar prastesnę kompaniją.

Mano atveju ši programa veikė kaip saugiklis, tačiau kitiems tai gali būti galimybė įgyti kokybišką išsilavinimą, investuoti į save ir savo būsimą karjerą neturint tam reikalingų lėšų. Manau, Lietuvoje yra gabių žmonių, kuriems tokia galimybė gali reikšti labai daug. Apskritai, tokia studijų finansavimo programa leidžia sutaupyti mažų mažiausiai porą jauno žmogaus metų, kurie kitu atveju, galbūt, būtų praleisti prastai apmokamame ar neįdomiame darbe, kurį jis būtų pasirinkęs tam, kad galėtų išgyventi ir susimokėti už studijas.“

Universitetas investuoja ir garantuoja savo absolventų sėkmę

„Baltijos šalyse šį unikalų studijų finansavimo modelį, kuomet universitetas savo lėšomis ir studijų kokybe garantuoja absolventų sėkmę bei studijų grąžą, pasiūlėme pirmieji. Manome, jog „Accelerate“ programa kokybišką aukštąjį išsilavinimą gali padaryti prieinamesnį žmonėms, norintiems tobulėti ir susitelkti ties studijomis, taip pat užsitikrinti geresnes įsidarbinimo galimybes ateityje“, – sako ISM studijų direktorė Gintarė Aldonytė.

Nuolat su studentais bendraujanti G. Aldonytė pastebi, jog magistro diplomo prireikia karjerai auginti ar pretenduoti į vadovaujamas pareigas, į antros pakopos studijas stojama įgyti tikslinių žinių bei siekiant tapti savo srities ekspertais.

G. Aldonytė atkreipia dėmesį, kad kandidatams, norintiems pasinaudoti šia išskirtine finansavimo galimybe, reikia teikti paraišką išankstinio priėmimo metu, kuris vyksta jau dabar. Penkiolika geriausių kandidatų į šią programą bus atrenkami pagal konkursinį balą.

Kasmėnesinės įmokos už mokslą pradedamos mokėti tik tuomet, kai įsidarbinama, o atlyginimas viršija vidutinį šalies atlyginimą. Įmokos dydis apskaičiuojamas individualiai pagal gaunamas pajamas. Jei per 5 metus absolventui visgi nepavyktų pradėti sėkmingos karjeros, universiteto investuotų lėšų grąžinti nereikės.

Pašnekovė patikslina, kad stoti išankstinio priėmimo metu verta ne tik dėl „Accelerate” programos, tačiau ir dėl kitų privalumų – didesnės tikimybės gauti studijų stipendiją, užsitikrinti studijų vietą dar pavasarį, dėl netaikomos stojamosios įmokos bei profesionalių karjeros konsultacijų, į kurias „Accelerate” dalyvius kviečia universiteto partneris „CV-Online”.

Apie magistrantūros studijas ISM pasidomėkite ČIA.