COVID-19

Užtikrinant tinkamą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. vasario 26 d. nutarimo Nr. 152 „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo“ 2021 m. rugpjūčio 11 d. pakeitimo Nr. 651 įgyvendinimą, į paskaitas ISM patalpose bus įleidžiami tik galiojantį Galimybių pasą turintys studentai. Tai reiškia, kad studentai turės būti pilnai pasiskiepiję Europos sąjungoje pripažintomis vakcinomis, persirgę Covid-19 arba atlikę PGR tęstą ne vėliau nei prieš 48 valandas.

Atsižvelgiant į Vyriausybės bei sveikatos apsaugos ministro priimtus nutarimus ir sprendimus, rugpjūčio 16 d. ISM rektoriaus įsakymu nuspręsta darbus ISM universitete organizuoti kontaktiniu būdu, laikantis valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytų informacijos teikimo reikalavimų bei asmens srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi, būtinos visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygų.

ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto paskaitos nuo 2021 metų rugsėjo 1 dienos vyks gyvai universiteto patalpose, išskyrus atvejus, kai paskaitos pagal tvarkaraštį numatytos nuotoliniu būdu.

Siekiant užtikrinti studijų kokybę, hibridinis paskaitų vedimo modelis (kuomet paskaitoje vienu metu dalyvauja ir studentai esantys auditorijoje, ir prisijungę nuotoliniu būdu) taikomas nebus. Paskaitos bus vykdomos tik kontaktiniu būdu, arba, jeigu taip numatyta pagal tvarkaraštį, – nuotoliniu būdu. Universiteto vadovybė stebi situaciją ir jai pasikeitus, tai yra LR Vyriausybei išleidus įsakymą apie pokyčius dėl pandemijos valdymo, paskaitų vykdymo tvarka gali keistis.

Išskirtiniais atvejais (dėl vizos, kelionių ribojimo, migracijos klausimų) studentams bus suteikta galimybė stebėti paskaitas nuotoliniu būdų (per MS Teams) iki spalio 1 dienos.
Visi studentai, norintys dalyvauti paskaitose ISM universitete iki rugsėjo 1 dienos privalo užpildyti deklaraciją.

Atkreipkite dėmesį, kad universitete yra privaloma dėvėti apsaugines veido kaukes.

Informacija studentams

Svarbūs kontaktinių užsiėmimų pokyčiai, įsigalioję nuo rugsėjo 13 d. Pakeitimai patvirtinti Vyriausybės ir sveikatos apsaugos ministro nutarimais ir sprendimais.

Nuo rugsėjo 13 dienos į Universiteto patalpas bus leidžiama patekti studentams:

Lietuvos studentams, kurie:

• yra visiškai paskiepyti nuo COVID-19 (Europos Sąjungoje pripažintomis vakcinomis)
• pasveikę nuo COVID-19
• per paskutines 48 valandas ar trumpiau oficialiose institucijose yra atlikę PGR arba SARS-CoV-2 antigeno testą (kad gautų nacionalinį pažymėjimą)
• turi teigiamą kiekybinio arba pusiau kiekybinio serologinio imunologinio tyrimo rezultatą, gautą ne anksčiau kaip prieš 60 dienų, išskyrus atvejus, kai serologinis tyrimas atliktas po skiepijimo vakcina nuo COVID-19 (koronavirusinės infekcijos)
Laikotarpiu nuo 2021 m. rugsėjo 13 d. iki 2021 m. spalio 15 d. – visi studentai, kuriems profilaktinis testas dėl COVID-19 ligos (koronavirusinės infekcijos) diagnozės atliekamas ne dažniau kaip kas 7 dienas ir ne rečiau kaip kas 10 dienų po paskutinio testo, turės galimybę dalyvauti užsiėmimuose studentų miestelyje (testas nemokamas, reikia registruotis tel. 1808 arba https://1808.lt). Tai leidimas dalyvauti užsiėmimuose studentų miestelyje, bet jis neprilygsta nacionaliniam pažymėjimui.

Užsienio studentams, kurie:

• turi medicinos įstaigos dokumentus, specialius nacionalinius skiepų pažymėjimus arba tarptautinius skiepų pažymėjimus, kuriuose nurodyta, kad skiepijama viena iš nurodytų COVID-19 vakcinų (COVID-19 vakcina Janssen, Comirnaty, Spikevax, Vaxzevria) pagal šalies, kurioje buvo atlikta vakcinacija, kompetentingų institucijų patvirtintą skiepijimo schemą, jei vakcinos dozės nuo COVID-19 ligos (koronavirusinės infekcijos) buvo išduotos trumpiau nei 14 dienų ir buvo paskiepyti:
a) antrąja vakcinos doze, kai skiepijimo schemą sudaro dvi vakcinos dozės;
b) viena vakcinos doze, kai skiepijimo schemą sudaro viena vakcinos dozė;
c) bent viena vakcinos doze, kai vakcina buvo skirta asmeniui, sergančiam COVID-19 liga (koronavirusine infekcija) ir diagnozė patvirtinta SARS-CoV-2 PGR testo rezultatu.
• turėti asmens sveikatos priežiūros įstaigos dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo persirgo COVID-19 liga (koronavirusine infekcija), kai diagnozė buvo patvirtinta pagal teigiamą SARS-CoV-2 PGR testo rezultatą ir nuo teigiamo testo rezultato / atvykimo į Lietuvos Respubliką praėjo ne daugiau kaip 180 dienų;
• per paskutines 48 valandas ar trumpiau oficialiose institucijose yra atlikę PGR arba SARS-CoV-2 antigeno testą (kad gautų nacionalinį pažymėjimą)
• turi teigiamą kiekybinio ar pusiau kiekybinio serologinio imunologinio testo rezultatą, gautą ne anksčiau kaip prieš 60 dienų, išskyrus atvejus, kai serologinis testas atliktas po skiepijimo vakcina nuo COVID-19 (koronavirusinės infekcijos).
Laikotarpiu nuo 2021 m. rugsėjo 13 d. iki 2021 m. spalio 15 d. – visi studentai, kuriems profilaktinis testas dėl COVID-19 ligos (koronavirusinės infekcijos) diagnozės atliekamas ne dažniau kaip kas 7 dienas ir ne rečiau kaip kas 10 dienų po paskutinio testo, turės galimybę dalyvauti užsiėmimuose studentų miestelyje (testas nemokamas, reikia registruotis tel. 1808 arba https://1808.lt). Tai leidimas dalyvauti užsiėmimuose studentų miestelyje, bet jis neprilygsta nacionaliniam pažymėjimui.

 

Bendrosios prevencinės priemonės Universitete:

• Prieš paskaitas ir pertraukų metu patalpos yra vėdinamos, taip pat po kiekvieno užsiėmimo vėdinami bendrieji kabinetai / patalpos.
• Dažnai liečiami paviršiai, pavyzdžiui, durų rankenos, stalviršiai, laiptinių turėklai, šviesos jungikliai ir pan. valomi bent du kartus per dieną.
• Įeidami į pastatą visi privalo dėvėti medicininę apsauginę kaukę arba veido apsaugos priemones (jei pamiršote veido kaukę, ją galite gauti registratūroje). Kaukių nereikia žmonėms su negalia arba tiems, kurie negali jų dėvėti dėl medicininių priežasčių.
• Studentai privalo dėvėti veido kaukes paskaitų metu ir kitose uždarose universiteto patalpų vietose. Neįgalieji, negalintys dėvėti kaukių dėl sveikatos būklės, neturi dėvėti veido kaukių. Kai studentai skaito pranešimus, ataskaitas ir pan., jie neprivalo dėvėti veido kaukės, jei tarp asmenų išlaikomas 2 metrų atstumas.
• Griežtai draudžiama atvykti į Universitetą, jei jaučiate ar turite toliau išvardytus simptomus: karščiavimą, kosulį, skonio ir kvapo praradimą, sunkumą krūtinėje, pasunkėjusį kvėpavimą.
• Studentai privalo nedelsiant pranešti ISM administracijai el. paštu apie privalomą izoliaciją arba apie teigiamą COVID-19 testą.

 

Informacija universiteto lankytojams ir darbuotojams

Patekimas į Universiteto patalpas galimas tik turint Galimybių pasą ar jam prilygstančius dokumentus. Studentams, svečiams ir darbuotojams lankymasis Universiteto patalpose be Galimybių paso ar jam prilygstančių dokumentų griežtai draudžiamas.

Griežtai draudžiama atvykti į Universitetą asmenims, kuriems yra privaloma izoliacija arba jei asmeniui pasireiškia karščiavimas (37,3 °C ir daugiau), jei jis turi ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų, kitų užkrečiamųjų ligų požymių (pvz., karščiavimas, sloga, kosulys, čiaudulys ir pan.)

Darbuotojai Universiteto bendrose uždarose erdvėse, auditorijose, bibliotekoje privalo dėvėti veido nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (kaukes, respiratorius, veido diskelius, etc.) išskyrus auditorijoje paskaitą dėstančius dėstytojus, jei tarp asmenų išlaikomas 2 metrų atstumas, bei darbuotojų kabinetuose, kai nėra pašalinių asmenų.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kokie yra COVID-19 simptomai?

Simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais sukelia plaučių uždegimą, sepsį ir septinį šoką, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

 

Kaip galima užsikrėsti COIVD-19?

Koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui dažniausiai artimo sąlyčio su sergančiuoju koronavirusine infekcija metu. COVID-2019 taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui. Virusas plinta per orą kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami. Užsikrėsti įmanoma ir liečiant įvairius aplinkos daiktus, kurie yra užteršti COVID-19.

 

Kur reikėtų kreiptis pajutus COVID-19 simptomus?

Jeigu žmogus yra jaunesnis nei 61 metų, jis turi skambinti šeimos gydytojui, kuris pacientą pats užregistruos į karščiavimo kliniką arba skambinti karštąją koronoviruso linija 1808, kur pats gali užsiregistruoti testui dėl koronaviruso mobilioje stotelėje.

 

Visi reikalingi pagalbos telefonai ir nuorodos ČIA

 

Ką daryti, jeigu nustatytas COVID-19?

Jei studentui nustatyta COVID-19 liga, jis nedelsiant turi informuoti studijų universiteto administraciją el. paštu info@ism.lt ir Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC), universitetas ir darbuotojas turi bendradarbiauti su NVSC nustatant sąlytį turėjusius asmenis ir jiems taikant 14 dienų izoliaciją

Dėstytojui arba darbuotojui sužinojus apie jam nustatytą COVID-19 ligą, jis privalo nedelsiant informuoti personalo skyrių ir Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC), universitetas ir darbuotojas turi bendradarbiauti su NVSC nustatant sąlytį turėjusius asmenis ir jiems taikant 14 dienų izoliaciją

 

Kaip apsisaugoti nuo viruso?

Medicininių kaukių dėvėjimas yra viena iš kvėpavimo takų infekcijų, tarp jų ir naujojo koronaviruso (SARS-CoV-2) prevencijos priemonių viruso paveiktose teritorijose. Tačiau vien tik kaukės dėvėjimas nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti naudojama kartu su kitomis prevencijos priemonėmis: rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketu, pirštinėmis ir pan.

 

Apsisaugoti nuo viruso padeda dažnas rankų plovimas. Tai viena svarbiausių profilaktinių priemonių, norint išvengti susirgimo. Rankas reikėtų plauti dažnai ir kruopščiai su vandeniu ir muilu bent 20 sekundžių. Jei muilo ir vandens nėra, taip pat galima naudoti alkoholio pagrindu pagamintą rankų antiseptiką su ne mažiau kaip 60 proc. alkoholio. Virusas į organizmą gali patekti per akis, nosį ir burną, todėl nerekomenduojama liesti veidą nenuplautomis rankomis.

  • Apsisaugoti padeda palaikoma švara ir patalpų vėdinimas.
  • Čiaudėjant ar kosėjant derėtų prisidengti burną alkūne.
  • Patariama vengti didelio žmonių susibūrimo.

 

Ar COVID-19 išgydomas?

Specifinio gydymo nuo COVID-19 ligos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

 

Ar galima keliauti į užsienį?

Laikoma, kad grįžusieji iš užsienio turėjo didesnę galimybę užsikrėsti COVID-19, todėl jiems rekomenduojamas 14 d. nuo paskutinės dienos buvimo svečioje šalyje inkubacinis periodas. Atvykusiems iš COVID-19 paveiktų valstybių būtina 14 dienų izoliacija. Valstybių sąrašą, iš kurių grįžus būtina izoliacija galima rasti ČIA.

Aktuali informacija grįžtantiems ir atvykstantiems į Lietuvą ČIA.

Kokios bendrosios prevencijos priemonės ISM ?

Prie centrinio įėjimo, lifto, auditorijų, koridoriuose, hole bei kitose bendrose erdvėse sudaroma galimybė rankų dezinfekcijai ir užtikrinamas nuolatinis šių priemonių papildymas.

Universitetas taip pat užtikrina nuolatinį patalpų vėdinimą. Dažnai liečiami paviršiai valomi ne rečiau kaip 2 kartus per dieną.

Universiteto patalpose esantys asmenys saugumo sumetimais privalo dėvėti veido kaukę ir išlaikyti ne mažesnį nei vieno metro atstumą.

Siekiant užtikrinti efektyvią informacijos sklaidą prie įėjimo į universitetą ir bendrose erdvėse pakabinti informaciniai plakatai ir leidžiamos informacinės žinutės TV ekranuose apie pagrindines privalomas apsaugos priemones: asmens higienos laikymosi būtinybę (rankų higieną, kosėjimo, čiaudėjimo etiketą ir kt.); kaukių dėvėjimą; draudimą dalyvauti veiklose asmenis, kurie karščiuoja arba turi kvėpavimo takų ligų požymių.

Naudingos nuorodos:

https://sam.lrv.lt/lt/koronavirusas/duk-covid-19/kokie-covid-19-simptomai-ir-gydymas

https://koronastop.lrv.lt/lt/#naujienos

https://sam.lrv.lt/lt/koronavirusas/operaciju-vadovo-sprendimai