COVID-19

Užtikrinant tinkamą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. vasario 26 d. nutarimo Nr. 152 „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo“ 2021 m. rugpjūčio 11 d. pakeitimo Nr. 651 įgyvendinimą, į paskaitas ISM patalpose bus įleidžiami tik galiojantį Galimybių pasą turintys studentai. Tai reiškia, kad studentai turės būti pilnai pasiskiepiję Europos sąjungoje pripažintomis vakcinomis, persirgę Covid-19 arba atlikę PGR tęstą ne vėliau nei prieš 48 valandas.

Atsižvelgiant į Vyriausybės bei sveikatos apsaugos ministro priimtus nutarimus ir sprendimus, rugpjūčio 16 d. ISM rektoriaus įsakymu nuspręsta darbus ISM universitete organizuoti kontaktiniu būdu, laikantis valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytų informacijos teikimo reikalavimų bei asmens srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi, būtinos visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygų.

ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto paskaitos nuo 2021 metų rugsėjo 1 dienos vyks gyvai universiteto patalpose, išskyrus atvejus, kai paskaitos pagal tvarkaraštį numatytos nuotoliniu būdu.

Siekiant užtikrinti studijų kokybę, hibridinis paskaitų vedimo modelis (kuomet paskaitoje vienu metu dalyvauja ir studentai esantys auditorijoje, ir prisijungę nuotoliniu būdu) taikomas nebus. Paskaitos bus vykdomos tik kontaktiniu būdu, arba, jeigu taip numatyta pagal tvarkaraštį, – nuotoliniu būdu. Universiteto vadovybė stebi situaciją ir jai pasikeitus, tai yra LR Vyriausybei išleidus įsakymą apie pokyčius dėl pandemijos valdymo, paskaitų vykdymo tvarka gali keistis.

Išskirtiniais atvejais (dėl vizos, kelionių ribojimo, migracijos klausimų) studentams bus suteikta galimybė stebėti paskaitas nuotoliniu būdų (per MS Teams) iki spalio 1 dienos.
Visi studentai, norintys dalyvauti paskaitose ISM universitete iki rugsėjo 1 dienos privalo užpildyti deklaraciją.

Nuo 2022 04 04 d. nebėra privalomojo reikalavimo dėvėti apsaugines kaukes universiteto patalpose.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kokie yra COVID-19 simptomai?

Simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais sukelia plaučių uždegimą, sepsį ir septinį šoką, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

 

Kaip galima užsikrėsti COVID-19?

Koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui dažniausiai artimo sąlyčio su sergančiuoju koronavirusine infekcija metu. COVID-2019 taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui. Virusas plinta per orą kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami. Užsikrėsti įmanoma ir liečiant įvairius aplinkos daiktus, kurie yra užteršti COVID-19.

 

Kur reikėtų kreiptis pajutus COVID-19 simptomus?

Jeigu žmogus yra jaunesnis nei 61 metų, jis turi skambinti šeimos gydytojui, kuris pacientą pats užregistruos į karščiavimo kliniką arba skambinti karštąją koronoviruso linija 1808, kur pats gali užsiregistruoti testui dėl koronaviruso mobilioje stotelėje.

 

Visi reikalingi pagalbos telefonai ir nuorodos ČIA

 

Ką daryti, jeigu nustatytas COVID-19?

Jei studentui nustatyta COVID-19 liga, jis nedelsiant turi informuoti studijų universiteto administraciją el. paštu info@ism.lt ir Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC), universitetas ir darbuotojas turi bendradarbiauti su NVSC nustatant sąlytį turėjusius asmenis ir jiems taikant 14 dienų izoliaciją

Dėstytojui arba darbuotojui sužinojus apie jam nustatytą COVID-19 ligą, jis privalo nedelsiant informuoti personalo skyrių ir Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC), universitetas ir darbuotojas turi bendradarbiauti su NVSC nustatant sąlytį turėjusius asmenis ir jiems taikant 14 dienų izoliaciją

 

Kaip apsisaugoti nuo viruso?

Medicininių kaukių dėvėjimas yra viena iš kvėpavimo takų infekcijų, tarp jų ir naujojo koronaviruso (SARS-CoV-2) prevencijos priemonių viruso paveiktose teritorijose. Tačiau vien tik kaukės dėvėjimas nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti naudojama kartu su kitomis prevencijos priemonėmis: rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketu, pirštinėmis ir pan.

 

Apsisaugoti nuo viruso padeda dažnas rankų plovimas. Tai viena svarbiausių profilaktinių priemonių, norint išvengti susirgimo. Rankas reikėtų plauti dažnai ir kruopščiai su vandeniu ir muilu bent 20 sekundžių. Jei muilo ir vandens nėra, taip pat galima naudoti alkoholio pagrindu pagamintą rankų antiseptiką su ne mažiau kaip 60 proc. alkoholio. Virusas į organizmą gali patekti per akis, nosį ir burną, todėl nerekomenduojama liesti veidą nenuplautomis rankomis.

  • Apsisaugoti padeda palaikoma švara ir patalpų vėdinimas.
  • Čiaudėjant ar kosėjant derėtų prisidengti burną alkūne.
  • Patariama vengti didelio žmonių susibūrimo.

 

Ar COVID-19 išgydomas?

Specifinio gydymo nuo COVID-19 ligos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

 

Ar galima keliauti į užsienį?

Laikoma, kad grįžusieji iš užsienio turėjo didesnę galimybę užsikrėsti COVID-19, todėl jiems rekomenduojamas 14 d. nuo paskutinės dienos buvimo svečioje šalyje inkubacinis periodas. Atvykusiems iš COVID-19 paveiktų valstybių būtina 14 dienų izoliacija. Valstybių sąrašą, iš kurių grįžus būtina izoliacija galima rasti ČIA.

Aktuali informacija grįžtantiems ir atvykstantiems į Lietuvą ČIA.

Kokios bendrosios prevencijos priemonės ISM ?

Prie centrinio įėjimo, lifto, auditorijų, koridoriuose, hole bei kitose bendrose erdvėse sudaroma galimybė rankų dezinfekcijai ir užtikrinamas nuolatinis šių priemonių papildymas.

Universitetas taip pat užtikrina nuolatinį patalpų vėdinimą. Dažnai liečiami paviršiai valomi ne rečiau kaip 2 kartus per dieną.

Universiteto patalpose esantys asmenys saugumo sumetimais privalo dėvėti veido kaukę ir išlaikyti ne mažesnį nei vieno metro atstumą.

Siekiant užtikrinti efektyvią informacijos sklaidą prie įėjimo į universitetą ir bendrose erdvėse pakabinti informaciniai plakatai ir leidžiamos informacinės žinutės TV ekranuose apie pagrindines privalomas apsaugos priemones: asmens higienos laikymosi būtinybę (rankų higieną, kosėjimo, čiaudėjimo etiketą ir kt.); kaukių dėvėjimą; draudimą dalyvauti veiklose asmenis, kurie karščiuoja arba turi kvėpavimo takų ligų požymių.

Naudingos nuorodos:

https://sam.lrv.lt/lt/koronavirusas/duk-covid-19/kokie-covid-19-simptomai-ir-gydymas

https://koronastop.lrv.lt/lt/#naujienos

https://sam.lrv.lt/lt/koronavirusas/operaciju-vadovo-sprendimai