A. Nakrošienė. Aukščiausios grandies vadovai savo veikloje jaučiasi vieniši: čia padėti gali ryšių mezgimas
2020-10-01

Dr. Audronė Nakrošienė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Vadovų MBA programos direktorė

Ne vienas aukščiausiojo lygmens vadovas pasakytų, kad dienoje visiems darbams nuveikti valandų yra gerokai per mažai. Tad be įprastų darbų, rūpinimosi organizacijos sėkme ir darbuotojų gerove stipraus kontaktų rato kūrimas, greičiausiai, retai atsiduria svarbiausių darbų sąrašo viršuje. Tačiau iš tikrųjų, stiprus network‘as yra būtinas kiekvieno lyderio darbo efektyvumo didinimui bei įmonės sėkmei.

Kas antras aukščiausiojo lygmens vadovas savo veikloje jaučiasi vienišas

Statistika rodo, kad net kas antras aukščiausio lygio vadovas savo veikloje jaučiasi vienišas, kitaip tariant, neturintis su kuo pasitarti ir pasikalbėti ne tik apie jį slegiančias problemas, bet ir apie inovatyvias idėjas, naujausias tendencijas. Net 65 proc. apklaustų lyderių mano, kad tokia situacija neigiamai veikia jų darbo rezultatus. Šią statistiką į gerąją pusę nusverti gali kontaktų tinklo kūrimas, kurio dėka vadovas ne tik sumažins vienišumo, bet ir baimės nežinoti, jausmą,  tobulės iš bendraminčių semdamasis patirties, žinių bei klausdamas patarimų.

Bendraujant su lyderiais iš panašių ar net priešingų sektorių, turinčių pačiam trūkstamų kompetencijų ar pasižyminčių unikaliomis įžvalgomis, vadovas turi galimybę pažvelgti į save patį ir savo organizaciją ar komandą nauju kampu. Stiprus kontaktų tinklas bus tas ratas, į kurį galima kreiptis susidūrus su tam tikrais tik aukščiausio lygio vadovams būdingais iššūkiais, ieškant patarimo ar konsultacijos. Ryšių neturintis vadovas tokiose situacijose liktų vienas.

Atsidūrus vadovų, kurie sprendžia panašius klausimus, tarpe lyderis taip pat skatinamas tobulėti. Jis neretai turi permąstyti savo požiūrį, gauna unikalių, vertingų, kitokių, nei jam įprasta girdėti, įžvalgų. Jeigu savo komandos narių pastabas jis ne visuomet išgirsta, kolegos ar autoriteto įžvalgos sutinkamos atviriau, vertinamos rimčiau.

Vadovams svarbus pasitikėjimas

Tačiau tam, kad tarp vadovų atsirastų patirties dalijimosi kultūra vienas elementas įgyja itin didelę svarbą – tai pasitikėjimas. Apsikeitimas žiniomis ir patirtimi įvyks tik pasitikint savo aplinka ir joje jaučiantis saugiai. Nereikia tikėtis, kad atvirumas atsiras iš karto. Jis, kartu su pasitikėjimu, per laiką užtarnaujamas dalykas. Stiprus santykis užsimezga, kuomet abi komunikuojančios pusės stengiasi ne tik gauti patarimą, informaciją, konsultaciją, tačiau ir suteikti grįžtamąjį ryšį, kuris skatina keistis ir augti.  

Stipriam santykiui atsiradus – sukurto ryšio ir kontaktų pagrindu išpildomas dar vienas itin svarbus vadovų poreikis – priklausymas bendruomenei. Šis jausmas, remiantis įvairiais tyrimais,  mažina vadovų vienatvės pojūtį.

Nesugebantiems atsiverti kontaktų ratą plėsti sudėtingiau

Į aukščiausio lygio vadovų ratą pakliūti pasiryžęs lyderis privalo būti atviras, pasiruošęs priimti kritiką, norintis dalintis savo patirtimi. Bendraminčių vadovai neretai ieško įvairiose konferencijose, mokymuose, studijose. Pirmųjų susitikimų metu lyderiai jaučiasi išėję iš savo komforto zonos, jie pradeda jausti grėsmę savo ego, patirčiai, žinioms, pasaulio ir verslo suvokimui. Atsiranda stiprus lyginimosi su kitu jausmas. Pačioje pradžioje vadovai vieni kitus identifikuoja kaip konkurentus, bijo dalintis savo patirtimi. Tačiau po kurio laiko šie lyderiai pradeda suprasti network‘o privalumus ir suvokia, jog dalijimasis žiniomis augina ir sukuria konkurencinį pranašumą. Tiems, kurie nesugeba per save perlipti, atsiverti, dalintis, sukurti ir įgyti pasitikėjimo – kontaktų ratą kurti daug sudėtingiau.

Taigi, į kiekvieno vadovo darbotvarkę, greta raudonai mirgančių susitikimų ir darbų, turėtų atsirasti ir vieta kontaktų kūrimui, dalinimuisi savo patirtimi. Šis aspektas ne ką mažiau svarbus įmonės ir asmeninei vadovo sėkmei – šiandien sukurti ryšiai gali tapti naujais pokyčiais ir bendrų projektų pradžia.